• Էստոնիայի դեսպան. Ադրբեջանը կարևոր էներգետիկ կամուրջ է Արևելքի և Արևմուտքի միջև
Էստոնական ընկերությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերում ադրբեջանական շուկայի նկատմամբ, մասնավորապես՝ թվային ծառայությունների և 8կանաչ անցման9 ոլորտներում։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է Ադրբեջանում Էստոնիայի դեսպան Վայնո Ռեյնարտը՝ «Կենտրոնական Բալիկա – Ադրբեջան» գործարար ֆորումի շրջանակներում։
«Մենք զգալի ներուժ ունենք թվային զարգացման ոլորտում։ Թվային ծառայությունների և թվային վերափոխման հետ կապված ամեն ինչ միաժամանակ կնպաստի «կանաչ անցմանը»։ Ադրբեջանը կարևոր էներգետիկ հանգույց է և կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև։ Հետևաբար, կան բազմաթիվ խոստումնալից ուղղություններ, որոնք մենք կցանկանայինք քննարկել։ Մենք պատրաստ ենք համագործակցել տարբեր կառույցների հետ՝ թե՛ մասնավոր, թե՛ պետական՝ մեր երկրների միջև առևտուրը զարգացնելու համար», - նշել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով, չնայած երկու երկրների միջև առևտուրը դեռևս փոքր է, համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժ կա։
Դեսպանը նաև պատմել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարի Ադրբեջան կատարելիք այցի և դրա հագեցված օրակարգի մասին։

• Посол Эстонии: Азербайджан является важным энергетическим мостом между Востоком и Западом
Эстонские компании проявляют интерес к рынку Азербайджана, особенно в сфере цифровых услуг и «зеленого» перехода.
Об этом заявил Report посол Эстонии в Азербайджане Вайно Рейнарт на полях бизнес-форума «Центральная Балтика – Азербайджан».
«Мы обладаем значительным потенциалом в области цифрового развития. Все, что связано с цифровыми услугами и цифровой трансформацией, одновременно будет способствовать и «зеленому» переходу. Азербайджан является важным энергетическим узлом и мостом между Востоком и Западом. Следовательно, есть много перспективных направлений, которые мы хотели бы обсудить. Мы готовы сотрудничать с различными структурами — как частными, так и государственными — для развития торговли между нашими странами», – отметил дипломат.
По его словам, несмотря на то что объем торгового оборота между двумя странами пока невелик, есть большой потенциал для расширения сотрудничества.
Посол также рассказал о предстоящем визите министра иностранных дел Эстонии в Азербайджан и его насыщенной повестке.