• ՄՄ-ում քննարկում են՝ Քաղաքացիական և առևտրային ծովային օրենսգրքերի և տրանսպորտի մասին օրենքներում փոփոխությունները
17 Սեպտեմբերի 2025 - 14:06
Նախատեսվում են փոփոխություններ քաղաքացիական և առևտրային ծովային օրենսգրքերում, ինչպես նաև «Տրանսպորտի մասին» և «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքներում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, համապատասխան օրինագիծը քննարկման է ներկայացվել՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության հարցերով կոմիտեի այսօրվա նիստում։
Փաստաթուղթը պատրաստվել է՝ «Տրանսպորտի և բեռնափոխադրման գործունեության մասին» օրինագծի հետ կապված և ներառում է՝ համակարգող բնույթի փոփոխություններ երկու օրենսգրքերում և երկու օրենքներում։
Այսպես, քանի որ «Տրանսպորտի և բեռնափոխադրման գործունեության մասին» օրինագիծը կարգավորում է այս ոլորտում պահանջների և դատական հայցերի հարցերը (գլուխ 7), տալիս է փոխադրողի (հոդված 1.1.1) և բեռնափոխադրողի (հոդված 1.1.2) հասկացությունների նոր սահմանումներ, և հիմնվելով օրինագծի մի շարք դրույթների պահանջների վրա, առաջարկվում է համապատասխան փոփոխություններ կատարել Քաղաքացիական օրենսգրքում և առևտրային ծովային օրենսգրքում։

17 Сентября 2025 - 14:06
Предусмотрены поправки в Гражданский и Торговый Морской кодексы, а также в законы «О транспорте» и «Об автомобильном транспорте».
Как сообщает Report, соответствующий законопроект был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Документ подготовлен в связи с законопроектом «О транспортно-экспедиционной деятельности» и включает в себя изменения согласовательного характера в двух кодексах и двух законах.
Так, поскольку в законопроекте «О транспортно-экспедиционной деятельности» регулируются вопросы претензий и исков в этой сфере (глава 7), даются новые определения понятиям перевозчика (статья 1.1.1) и экспедитора (статья 1.1.2), а также исходя из требований ряда норм законопроекта, соответствующие изменения предлагается внести в Гражданский кодекс и Торговый Морской кодекс.