• Ամանը աջակցում է Բաքվի խաղաղության նախաձեռնություններին
Հորդանանում Ադրբեջանի դեսպանատունը ընդգծել է Բաքվի և Ամմանի միջև խորը կապերը՝ բարձր գնահատելով Թագավորության աջակցությունը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հորդանանյան Petra կայքին։
Երեկ տարածված հայտարարության մեջ դեսպանատունը հայտնել է, որ Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահ II-ը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ ԱՄՆ-ում խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ՝ նշելով, որ այս ժեստը արտացոլում է կապերի ամրությունը և Ամմանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն։
Դեսպանատանը ընդգծել են, որ Հորդանան-Ադրբեջան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծումը կարևոր ուղենիշ է համագործակցության զարգացման գործում՝ նշելով Ադրբեջանի համապարփակ ջանքերը Ղարաբաղը և Արևելյան Զանգեզուրը վերականգնելու համար, որոնք ներառում են ենթակառուցվածքային, էներգետիկ, տրանսպորտային և ավիացիոն նախագծեր, ինչպես նաև «Մեծ վերադարձ» ծրագիրը, որը նախատեսված է տեղահանված անձանց հայրենադարձությունը հեշտացնելու համար։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ 2025 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ի հովանու ներքո Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրերը՝ պատմական քայլ են դեպի կայունություն և ստեղծում են համագործակցության և զարգացման նոր հեռանկարներ։ Այն վերահաստատում է Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ խաղաղությանը, համագործակցությանը և արդարությանը՝ տարածաշրջանային և միջազգային հարաբերություններում։

• Амман поддерживает мирные инициативы Баку
Посольство Азербайджана в Иордании подчеркнуло глубокие связи между Баку и Амманом, высоко оценив поддержку королевством территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на иорданский сайт Petra.
В заявлении, опубликованном накануне, посольство сообщило, что король Иордании Абдалла II поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева с подписанием мирного соглашения в США, отметив, что этот жест отражает прочность связей и приверженность Аммана миру в регионе.
Посольство подчеркнуло, что создание иордано-азербайджанской межпарламентской группы дружбы является важной вехой в развитии сотрудничества, отметив комплексные усилия Азербайджана по восстановлению Карабаха и Восточного Зангезура, охватывающие инфраструктурные, энергетические, транспортные и авиационные проекты, а также программу «Великое возвращение», призванную содействовать репатриации перемещенных лиц.
В заявлении подчёркивается, что мирные договорённости между Азербайджаном и Арменией, достигнутые в августе 2025 года под эгидой США, знаменуют собой исторический шаг к стабильности и создают новые перспективы для сотрудничества и развития. В нём подтверждается приверженность Азербайджана миру, сотрудничеству и справедливости в региональных и международных отношениях.