18 Օգոստոսի 2025 - 17:55
Օգոստոսի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է մեր երկրում Սլովակիայի նորանշանակ դեսպան Էլչին Գասիմովի հավատարմագրերը։
Իլհամ Ալիևը ծագումով ադրբեջանցի դիվանագետի Ադրբեջանում դեսպանի պաշտոնում նշանակումը գնահատել է որպես Սլովակիայի կողմից մեր երկրի նկատմամբ հարգանքի և վստահության դրսևորում։ Նախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության բնույթ են կրում և գոհունակությամբ հիշել Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի 2024 թվականին Ադրբեջան կատարած այցը։
Հանդիպման ժամանակ ընդգծվել է ադրբեջանա-սլովակական էներգետիկ համագործակցության կարևորությունը, ընդգծվել է, որ Սլովակիան, որպես ԵՄ անդամ, աջակցում է Ադրբեջան-ԵՄ և Ադրբեջան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացմանը։
Դեսպանը Իլհամ Ալիևին է փոխանցել Սլովակիայի նախագահի և վարչապետի ողջույնը և ևս մեկ անգամ նշել, որ Ադրբեջանի նախագահը պաշտոնական այցով հրավիրվել է Սլովակիա։ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ հաճույքով է ընդունել հրավերը։

18 Августа 2025 - 17:55
18 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного посла Словакии в нашей стране Эльчина Гасымова.
Ильхам Алиев расценил назначение дипломата азербайджанского происхождения послом в Азербайджане как проявление уважения и доверия к нашей стране со стороны Словакии. Президент подчеркнул, что отношения между нашими странами носят характер стратегического партнерства, с удовлетворением вспомнил о визите премьер-министра Словакии Роберта Фицо в Азербайджан в 2024 году.
На встрече было подчеркнуто значение азербайджано-словацкого энергетического сотрудничества, а также было подчеркнуто, что Словакия как член ЕС оказывает поддержку развитию связей Азербайджан-ЕС и Азербайджан-НАТО.
Посол передал Ильхаму Алиеву приветствия президента и премьер-министра Словакии и еще раз отметил, что глава нашего государства приглашен посетить с официальным визитом эту страну. Ильхам Алиев сообщил, что с радостью принял приглашение.