• Ժնևում մերժվել է հակաադրբեջանական բանաձևը
Օգոստոսի 11-ին Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Կանտոնների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն մերժել է Ժնևի կանտոնի մի շարք հայամետ պատգամավորների կողմից 2024 թվականի նոյեմբերի 5-ին ներկայացված «Լեռնային Ղարաբաղի բռնակցումը և Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը» վերնագրով թիվ 24 321 բանաձևի նախագիծը։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից։
Նշվում է, որ դեսպանատան աշխատանքի շնորհիվ օրակարգից հանվել է նաև կոմիտեի փոխնախագահ Կառլո Սոմարուգայի կողմից ներկայացված «հայ բանտարկյալների ազատ արձակման» և «հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության» վերաբերյալ միջնորդագիրը, որը հայտնի էր Ադրբեջանի նկատմամբ իր կողմնակալ դիրքորոշմամբ։ Հանձնաժողովը միջնորդագիրը մերժել է 5 կողմ, 4 դեմ և 3 ձեռնպահ ձայներով։
Շվեյցարիայի խորհրդարանի Արտաքին կապերի կոմիտեի հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ վերոնշյալ սադրիչ նախաձեռնությունը միակողմանի բնույթ էր կրում և պարունակում էր բացառապես ադրբեջանական կողմին ուղղված պահանջներ։

• В Женеве отклонен проект антиазербайджанской резолюции
Комитет по внешним связям Совета кантонов – верхней палаты парламента Швейцарии – 11 августа отклонил проект резолюции № 24 321 под названием «Аннексия Нагорного Карабаха и освобождение политзаключенных в Азербайджане», выдвинутый 5 ноября 2024 года рядом проармянских депутатов Женевского кантона.
Об этом Report сообщили в посольстве Азербайджана в Швейцарии.
Отмечается, что благодаря работе, проведенной посольством, из повестки также было исключено ходатайство об «освобождении армянских заключенных» и «защите армянского культурного наследия», выдвинутое вице-президентом комитета Карло Соммаругой, известным своей предвзятой позицией в отношении Азербайджана. Комиссия отклонила ходатайство 5 голосами против 4 при 3 воздержавшихся.
В заявлении Комитета по внешним связям парламента Швейцарии подчеркнуто, что упомянутая провокационная инициатива носила односторонний характер и содержала требования исключительно к азербайджанской стороне, в связи с чем был выражен протест против такого подхода.