18 Օգոստոսի 2025 - 17:43
Օգոստոսի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Ադրբեջանում Իսրայելի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոնեն Կրաուսի հավատարմագրերը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկատվությունը զետեղված է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիևը նշել է, երկու երկրների միջև հարաբերությունները տարեցտարի ընդլայնվում են, գոհունակություն է հայտնել համագործակցության ներկայիս մակարդակից և ընդգծել իր վստահությունը, որ ադրբեջանա-իսրայելական բարեկամական հարաբերությունները ապագայում էլ ավելի կխորանան։
Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ռոնեն Կրաուսը մեր երկիր է ժամանել պատմական ժամանակահատվածում, երբ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ հաջողություններ են գրանցվել Հայաստանի հետ խաղաղության օրակարգում: Նա ընդգծել է, որ այդ հաջողությունները նոր հնարավորություններ են բացում Ադրբեջանի և ամբողջ Հարավային Կովկասի համար՝ հարաբերությունների զարգացման առումով։ Պետության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ իսրայելական ընկերությունները, ինչպես նախկինում, ակտիվորեն կաշխատեն մեր երկրում։
Ռոնեն Կրաուսը հայտարարել է, որ իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերությունները իսկապես ռազմավարական բնույթ ըն կրում և ընդգծել, որ մեր երկրների ղեկավարների և ժողովուրդների միջև հաստատվել են իսկապես բարեկամական հարաբերություններ։ Դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանում հրեական համայնքին ցուցաբերվող հոգատարության և ուշադրության համար՝ ընդգծելով, որ բազմիցս այցելել է Գուբայի Կարմիր ավան և տեսել այնտեղ ստեղծված պայմանները։

18 Августа 2025 - 16:34
18 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Израиля в Азербайджане Ронена Крауса.
На встрече Ильхам Алиев отметил, что связи между нашими странами расширяются из года в год, выразил удовлетворение нынешним уровнем сотрудничества и подчеркнул уверенность в том, что в будущем дружественные азербайджано-израильские отношения еще более углубятся.
Ильхам Алиев сообщил, что Ронен Краус прибыл в нашу страну в исторический период – когда при поддержке США достигнуты успехи в мирной повестке с Арменией, и подчеркнул, что эти успехи открывают новые возможности для Азербайджана и всего Южного Кавказа с точки зрения развития связей. Глава государства выразил надежду, что израильские компании, как и прежде, будут активно работать в нашей стране.
Ронен Краус заявил, что израильско-азербайджанские отношения действительно носят стратегический характер и подчеркнул, что между лидерами и народами наших стран налажены по-настоящему дружеские отношения. Посол выразил благодарность за заботу и внимание, оказываемые еврейской общине в Азербайджане, подчеркнул, что неоднократно посещал Красную слободу в Губе и видел созданные там условия.