15 Օգոստոսի 2025 - 10:08
ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույց է տվել ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին: Հեռուստաալիքի կայքը հրապարակել է հոդված, որը հիմնված է պետության ղեկավարի հարցազրույցում արած որոշ հայտարարությունների վրա:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույցում ասել է. «Ցանկացած երկրի համար, թե՛ մեր տարածաշրջանում, թե՛ դրանից դուրս, շատ դժվար կլինի այսօրվա նվաճման մասին վատ բան ասել: Որովհետև այսօր, ըստ էության, մենք վերջին քայլն ենք արել խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ»:
Ինչպես ընդգծվում է հոդվածում, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի (TRIPP) վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ: Նա նշել է, որ սա տրանսպորտային կապի նոր նախագիծ է, որը կդառնա միջազգային տրանսպորտային երթուղիների կարևոր բաղադրիչներից մեկը:
Հարցազրույցում նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և նրա թիմին՝ համաձայնագրի կնքման գործում ունեցած դերի համար:
Պետության ղեկավարը նաև խոսել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների և 2024 թվականի դեկտեմբերին «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ավիաընկերության թիվ 8243 չվերթի ինքնաթիռի խոցման մասին: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը սա չի համարում դիտավորյալ հարձակում: «Մեր միակ պահանջը այս փաստի ճանաչումն էր, հանցագործության մեղավորների պատժումը և փոխհատուցման ամբողջական վճարումը», - հավելել է նախագահ Իլհամ Ալիևը:

15 Августа 2025 - 09:08
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в ходе визита в Соединенные Штаты Америки дал интервью американскому телеканалу Fox News. На сайте телеканала распространен материал, основанный на некоторых высказываниях главы государства в интервью.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Ильхам Алиев в интервью сказал: «Любой стране как в нашем регионе, так и за его пределами будет очень трудно сказать что-либо плохое о сегодняшнем достижении. Ибо сегодня мы по сути сделали последний шаг к установлению мира».
Как подчеркивается в материале, Президент Азербайджана заявил, что достигнутое соглашение по Зангезурскому коридору (TRIPP) не направлено против кого-то. Он отметил, что это новый проект транспортной связанности, который станет одной из значимых составных частей международных транспортных маршрутов.
Президент Ильхам Алиев в интервью также поблагодарил Президента США Дональда Трампа и его команду за роль в достижении соглашения.
Глава государства также рассказал об отношениях с Россией и сбитии самолета «Азербайджан Хава Йоллары» номер 8243 в декабре 2024 года. Он отметил, что Азербайджан не считает это преднамеренной атакой. «Нашим единственным требованием было признание этого факта, наказание виновников преступления и полная выплата компенсаций», – добавил Президент Ильхам Алиев.