11 Օգոստոսի 2025 - 09:16
Օգոստոսի 10-ին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահը շնորհավորել է մեր պետության ղեկավարին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգում ձեռք բերված արդյունքների համար՝ նշելով այս հանդիպման պատմական բնույթը։
Պետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և ընդգծել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես՝ ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրված հռչակագիրը և այլ փաստաթղթեր, կնպաստեն տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, կայունության և բարգավաճման ապահովմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերություններին։ Այս համատեքստում նշվել է անցյալ ամիս Բաքվում երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը և դրա շրջանակներում տնտեսական և առևտրային կապերի զարգացման վերաբերյալ արդյունավետ քննարկումները։
Կողմերը դատապարտել են Ռուսաստանի կողմից SOCAR-ի նավթի պահեստարանի և Ուկրաինայում Ադրբեջանին պատկանող այլ օբյեկտների, ինչպես նաև գազային կոմպրեսորային կայանի վրա կատարված դիտավորյալ ավիահարվածները, որի միջոցով ադրբեջանական գազը հոսում է դեպի Ուկրաինա։ Ընդգծվել է, որ նման գործողությունները ոչ մի կերպ չեն կարող պատճառ դառնալ Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև էներգետիկ համագործակցության դադարեցման համար։

• Владимир Зеленский позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву
10 августа президент Украины Владимир Зеленский позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора президент Украины поздравил главу нашего государства с достигнутыми результатами в мирной повестке между Арменией и Азербайджаном при поддержке президента Соединённых Штатов Америки Дональда Трампа, отметив исторический характер этой встречи.
Глава нашего государства поблагодарил за поздравления и подчеркнул, что достигнутые между Азербайджаном и Арменией договорённости, в частности подписанная при свидетелях президента США декларация и другие документы, будут способствовать обеспечению прочного мира, стабильности и процветания в регионе.
В ходе беседы были затронуты также двусторонние отношения между Азербайджаном и Украиной. В этом контексте было отмечено проведение в прошлом месяце в Баку заседания межправительственной комиссии двух стран и состоявшиеся в его рамках продуктивные обсуждения по развитию экономико-торговых связей.
Стороны осудили преднамеренные воздушные удары России по нефтехранилищу компании SOCAR и другим объектам, принадлежащим Азербайджану, на территории Украины, а также по газокомпрессорной станции, через которую азербайджанский газ поступает в Украину. Было подчеркнуто, что подобные действия никоим образом не смогут стать причиной для прекращения энергетического сотрудничества между Азербайджаном и Украиной.