25 Հուլիս 2025 - 16:55
Ադրբեջանն ու Վրաստանը մտադիր են՝ համատեղ կրթական երիտասարդական նախաձեռնությունները հասցնել համակարգային մակարդակի՝ միանգամյա միջոցառումները վերածելով մշտական գործող ծրագրերի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վրացական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն՝ Գուբայում ամառային ճամբարին մասնակցած վրացի և ադրբեջանցի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ։
՝
Հանդիպմանը մասնակցել են Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Ֆարիդ Գայիբովը և Ադրբեջանում Վրաստանի դեսպան Զուրաբ Պատարաձեն։
«Մենք իսկապես հասել ենք Ադրբեջանի հետ փոխըմբռնման և համագործակցության բարձր մակարդակի, որը հիմնված է երկու երկրների միջև ընդհանուր շահերի, պատմական կապերի և բարեկամության վրա։ Մենք կշարունակենք ակտիվորեն իրականացնել համատեղ կրթական երիտասարդական նախաձեռնություններ, և ճամբարները, ինչպես և այլ նախագծերը, կդառնան համակարգային», - ասել է Միկանաձեն։

• Азербайджан и Грузия систематизируют молодежные проекты
Азербайджан и Грузия намерены вывести совместные образовательные молодежные инициативы на системный уровень, превратив разовые мероприятия в постоянно действующие программы.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом заявил министр образования, науки и молодежи Грузии Гиви Миканадзе на встрече с грузинскими и азербайджанскими студентами, участвовавшими в летнем лагере в Губе.
Встреча прошла при участии министра молодежи и спорта Азербайджана Фарида Гайбова и посла Грузии в Азербайджане Зураба Патарадзе.
«Мы действительно достигли высокого уровня взаимопонимания и сотрудничества с Азербайджаном, в основе чего лежат общие интересы, исторические связи и дружба между двумя странами. Мы продолжим активно реализовывать совместные образовательные молодежные инициативы, и лагеря, как и другие разнообразные проекты, станут системными», — сказал Миканадзе.