25 Հուլիս 2025 - 13:19
Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների ամենակարևոր ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկի՝ Թողանալը-Քելբեջար-Իստիսու ավտոմոբիլային ճանապարհի շինարարությունն ավարտվել է 85%-ով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի Ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալությանը, ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը 82 կմ է։
Ճանապարհը կապում է Գյոյգոլի և Քելբեջարի շրջանները։ Թողանալը-Քելբաջար ճանապարհահատվածի երկարությունը 56 կմ է, իսկ Քելբեջար-Իստիսու հատվածի երկարությունը՝ 26 կմ է։ Ճանապարհի 16-րդ կիլոմետրից սկսվում է Մուրովդաղի լեռնաշղթան, որտեղ ծովի մակարդակից բարձրությունը 1700 մետրից բարձրանում է մինչև 3250 մետր։
Այս տարածքում կառուցվում է Մուրովդագի թունելը, որը կդառնա աշխարհի ամենաերկար ավտոմոբիլային թունելներից մեկը։ Թունելի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 23,401.8 մետր, այն կունենա 4 երթևեկության գոտի՝ երկուական յուրաքանչյուր ուղղությամբ։ Բացի այդ, նախագծի շրջանակներում կառուցվում է ևս 4 թունել՝ 561.2 մ, 626.9 մ, 500 մ և 947.9 մ երկարությամբ։
Մուրովդաղի թունելը (թունել թիվ 3) բաղկացած է ձախ և աջ մասերից՝ համապատասխանաբար 11,711.5 մ և 11,690.3 մ երկարությամբ։ 18,160.3 մետր ընդհանուր երկարությամբ թունելում ավարտվել են հորատման և բետոնի ցողման աշխատանքները։ Աջ և ձախ մասերը միացնող 37 անցումային թունելներից 36-ն արդեն կառուցվել են, իսկ մեկի վրա աշխատանքները շարունակվում են։

25 Июля 2025 - 13:19
Строительство автомобильной дороги Тоганалы-Кяльбаджар-Истису – одного из важнейших инфраструктурных проектов Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов – завершено на 85%.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана, общая протяженность дороги составляет 82 км.
Автомобильная дорога соединяет Гёйгёльский и Кяльбаджарский районы. Участок дороги Тоганалы- Кяльбаджар имеет протяженность 56 км, а участок Кяльбаджар-Истису — 26 км. Начиная с 16-го километра дороги начинается хребет Муровдаг, где высота над уровнем моря возрастает с 1700 до 3250 метров.
На этой территории ведется строительство тоннеля Муровдаг, который станет одним из самых длинных автомобильных тоннелей в мире. Общая протяженность тоннеля составит 23 401,8 метра, он будет иметь 4 полосы движения — по две в каждом направлении. Кроме того, в рамках проекта строятся еще 4 тоннеля длиной 561,2 м, 626,9 м, 500 м и 947,9 м.
Тоннель Муровдаг (Тоннель №3) состоит из левой и правой частей длиной 11 711,5 м и 11 690,3 м соответственно. В тоннеле завершены работы по бурению и бетонному напылению общей протяженностью 18 160,3 метра. Из 37 переходных тоннелей, соединяющих правую и левую части, 36 уже построены, работы по одному продолжаются.