25 Հուլիս 2025 - 10:27
ՄԱԿ-ի քարտուղարությունը տարածել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը՝ «Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձը՝ որպես մարդու իրավունքների գերակայության կարևոր պայման» միջազգային համաժողովի մասնակիցներին, ինչպես նաև այս միջոցառման եզրափակիչ փաստաթուղթը՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի պաշտոնական փաստաթղթեր։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի ուղերձում։ Հիշեցնենք, որ համաժողովը տեղի է ունեցել այս տարվա մայիսի 21-ին Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում։
«Այն փաստը, որ Իլհամ Ալիևի ուղերձը, ով սկզբունքորեն և հետևողականորեն Արևմտյան Ադրբեջանի հարցը միջազգային օրակարգում է պահում, տարածվել է որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթուղթ, խոսում է այս հարցի միջազգային աջակցության ամրապնդման մասին։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կշարունակի իր ջանքերը՝ ապահովելու իրենց հայրենի հողեր վերադառնալու համար ավելի մեծ միջազգային աջակցություն։
Մենք պահանջում ենք Հայաստանի կառավարություից՝ պայմաններ ստեղծել արևմտյան ադրբեջանցիների խաղաղ և արժանապատիվ վերադարձի համար՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և այլ միջազգային կոնվենցիաների համաձայն, որոնցով այս երկիրը պարտավորված է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

25 Июля 2025 - 09:27
Секретариат ООН распространил обращение президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам международной конференции «Возвращение в Западный Азербайджан как важное условие верховенства прав человека», а также итоговый документ данного мероприятия в качестве официальных документов Совета безопасности и Генеральной ассамблеи ООН.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении Общины Западного Азербайджана. Напомним, что конференция прошла 21 мая этого года в столице Турции — Анкаре.
«Тот факт, что обращение Ильхама Алиева, который принципиально и последовательно удерживает вопрос Западного Азербайджана на международной повестке, было распространено в качестве официального документа ООН, говорит об усилении международной поддержки данному вопросу.
Община Западного Азербайджана продолжит усилия, чтобы заручиться ещё большей международной поддержкой в деле возвращения на родные земли.
Мы требуем от правительства Армении создать условия для мирного и достойного возвращения западных азербайджанцев, в соответствии с Всеобщей декларацией прав человека и другими международными конвенциями, обязательства по которым несёт эта страна», — говорится в сообщении.