10 Հուլիս 2025 - 15:52
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև այսօր Աբու Դաբիում (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, հաստատվել է, որ երկկողմ բանակցությունները հանդիսանում են՝ կարգավորման գործընթացի հետ կապված բոլոր հարցերը լուծելու ամենաարդյունավետ ձևաչափը, և համաձայնություն է ձեռք բերվել շարունակել այս արդյունքի վրա կենտրոնացած երկխոսությունը։
Գնահատելով սահմանների սահմանազատման գործընթացում ձեռք բերված հաջողությունները՝ առաջնորդները հանձնարարականներ են տվել համապատասխան պետական հանձնաժողովներին՝ շարունակել գործնական աշխատանքը այս ուղղությամբ։ Կողմերը նաև համաձայնության են եկել՝ շարունակել երկկողմ բանակցությունները և երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումները։ Իլհամ Ալիևը և Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն են հայտնել ԱՄԷ նախագահ շեյխ Մոհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանին՝ ջերմ ընդունելության և երկկողմ հանդիպումը կազմակերպելու համար։

10 Июля 2025 - 15:21
На встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, состоявшейся сегодня в Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты), были обсуждены различные аспекты повестки нормализации межгосударственных отношений двух стран.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, было подтверждено, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для решения всех вопросов, связанных с процессом нормализации, согласовано продолжение этого ориентированного на результат диалога.
Оценив достигнутые успехи в процессе делимитации границы, лидеры дали поручения соответствующим государственным комиссиям о продолжении практических работ в этом направлении. Стороны также договорились продолжить двусторонние переговоры и меры по построению доверия между двумя странами. Ильхам Алиев и Никол Пашинян поблагодарили президента ОАЭ Шейха Мохаммада бин Зайеда Аль Нахайана за теплый прием и организацию двусторонней встречи.