10 Հուլիս 2025 - 13:28
Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում միջազգային համագործակցությանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Բաքվում անցկացվող Միջազգային քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի երրորդ արտահերթ նստաշրջանի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ այս նստաշրջանի անցկացումը Ադրբեջանում ցույց է տալիս, թե որքան նշանակություն է տալիս մեր երկիրը համաշխարհային անվտանգությանը, արտակարգ իրավիճակների ռիսկի նվազեցմանը և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերին։
Նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանը, որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, ակտիվորեն մասնակցում է՝ մարդկային կյանքի, շրջակա միջավայրի և ենթակառուցվածքների պաշտպանությանն ուղղված գլոբալ նախաձեռնությունների ձևավորմանը և իրականացմանը։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանում անցկացված մի շարք նշանակալի միջազգային միջոցառումները, մասնավորապես՝ անցյալ տարի կայացած COP29 համաժողովը և հաջորդ տարի նախատեսված Համաշխարհային քաղաքային ֆորումը, ծառայում են մարդկության ամենահրատապ խնդիրների լուծմանը, դրանց հետևանքների վերացմանը և ընդհանուր առմամբ համաշխարհային համերաշխության ամրապնդմանը։

• Алиев о роли Азербайджана в реализации глобальных инициатив по защите жизни людей и инфраструктуры
10 Июля 2025 - 12:28
Азербайджан придаёт большое значение международному сотрудничеству в области гражданской обороны.
Как передаёт Armenia.Az, об этом говорится в обращении президента Ильхама Алиева к участникам проходящей в Баку третьей внеочередной сессии генеральной ассамблеи Международной организации гражданской обороны.
Глава государства подчеркнул, что проведение этой сессии в Азербайджане демонстрирует, какое значение наша страна придаёт глобальной безопасности, снижению риска возникновения чрезвычайных ситуаций и вопросам гражданской обороны.
Президент отметил, что Азербайджан, как ответственный член международного сообщества, активно участвует в формировании и реализации глобальных инициатив, направленных на защиту жизни людей, охрану окружающей среды и инфраструктуры. Ильхам Алиев заявил, что ряд проведённых в Азербайджане значимых международных мероприятий, в частности состоявшаяся в прошлом году конференция COP29 и намеченный на следующий год Всемирный форум городов, служат делу решения наиболее актуальных проблем человечества, устранения их последствий и укрепления глобальной солидарности в целом.