• Սոցիալական հարցում. Ադրբեջանի քաղաքացիները աջակցում են Ի.Ալիևի արտաքին քաղաքականությանը և նախաձեռնություններին
10 Հուլիս 2025 - 12:33
Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնը վերլուծել է հասարակական կարծիքը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործունեության վերաբերյալ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են գերատեսչությունից, երկրի քաղաքացիների շրջանում հարցում է անցկացվել, որը ներառել է՝ պետության ղեկավարի 2025 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում կատարած աշխատանքի ծավալուն տարեգրության մի շարք ոլորտներ: Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ երկրի քաղաքացիները բարձր են գնահատում նախագահի գործունեությունը: Հանրային աջակցությունը հատկապես ուժեղ էր՝ «Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում ձեռնարկված քայլերի և ազատագրված տարածքներում վերակառուցման ու շինարարական աշխատանքների, բանակաշինության, արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության ոլորտներում։
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ հարցվածների 67.8%-ը նախագահի գործունեությունը արտաքին քաղաքականության ոլորտում գնահատել է որպես «շատ լավ», 24.4%-ը՝ «ընդհանուր առմամբ լավ», 1%-ը՝ «ընդհանուր առմամբ վատ», 0.6%-ը՝ «շատ վատ», հարցվածների 6.2%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Հասարակական կարծիքի վերլուծության արդյունքները ցույց են տվել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության բարձր աջակցությունը, մասնավորապես՝ տարածաշրջանային համագործակցության, աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության և միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ոլորտներում։

• Соцопрос: граждане Азербайджана поддерживают внешнеполитический курс и инициативы Алиева ФОТО
Центр социальных исследований провел анализ общественного мнения относительно деятельности президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сообщили Armenia.Az в ведомстве, среди граждан страны был проведен опрос, затронувший ряд направлений обширной хроники работы главы государства в течение первых шести месяцев 2025 года. Результаты опроса показали, что граждане страны высоко ценят деятельность президента. Особенно ярко общественная поддержка была выражена шагам, предпринимаемым в рамках программы «Великое возвращение» и восстановительно-строительных работ на освобожденных территориях, в сферах армейского строительства, внешней политики и национальной безопасности.
Согласно результатам опроса, 67,8% респондентов оценили деятельность президента в сфере внешней политики как «очень хорошо», 24,4% — «в целом хорошо», 1% — «в целом плохо», 0,6% — «очень плохо», 6,2% респондентов затруднились ответить.
Итоги анализа общественного мнения показали высокую поддержку внешнеполитического курса Азербайджана, особенно в сферах регионального сотрудничества, геополитического баланса и сотрудничества с международными организациями.