• Աշխարհահռչակ ճանապարհորդները ժամանել են Ղարաբաղ
Այսօր մեկնարկել է՝ MTP (Most Traveled People) միջազգային ճանապարհորդական ակումբի ներկայացուցիչների ուղևորությունը Ղարաբաղ և Արևելյան Զանգեզուր։ Նրանց երթուղու առաջին կետը դարձել է Ֆիզուլի քաղաքը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այցի առաջին օրը ճանապարհորդները ծանոթացել են Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանին։ Այնուհետև նրանք զննել են օկուպացիայի ընթացքում ավերված տարածքները և ականատես են եղել՝ ազատագրված Ֆիզուլիում Ադրբեջանի պետության կողմից իրականացված լայնածավալ շինարարական և վերականգնման աշխատանքներին։
Պատվիրակությունը, որի կազմում են 15 երկրներից ժամանած ճանապարհորդներ, գլխավորում է MTP ակումբի հիմնադիր, ամերիկացի Չարլզ Ուայլին։ Պատվիրակությունը 4 օր կերթևեկի՝ Ֆիզուլի-Խոջավենդ-Շուշա-Խանքենդի-Խոջալու-Աղդամ-Քելբեջար-Լաչին-Զանգիլան-Ջաբրայիլ երթուղով: Այս ուղևորությունը մեծ հնարավորություն է ներկայացնում՝ ազատագրված տարածքները այսպես կոչված «սև զբոսաշրջության» միջոցով գովազդելու, ինչպես նաև ցուցադրելու լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքները։

10 Июля 2025 - 11:03
Сегодня началась поездка в Карабах и Восточный Зангезур представителей международного клуба путешественников MTP (Most Traveled People). Первым пунктом их маршрута стал город Физули.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в первый день визита путешественники ознакомились с Физулинским международным аэропортом. Затем они осмотрели территории, разрушенные в период оккупации, а также стали свидетелями масштабных строительных и восстановительных работ, проводимых Азербайджанским государством в освобожденном Физули.
Делегацию, в состав которой вошли путешественники из 15 стран, возглавляет основатель клуба MTP, американец Чарльз Вили. Делегация в течение 4 дней будет передвигаться по маршруту Физули-Ходжавенд-Шуша-Ханкенди-Ходжалы-Агдам-Кяльбаджар-Лачин-Зангилан-Джебраил. Поездка представляет собой широкую возможность для продвижения освобожденных территорий в рамках так называемого «черного туризма», а также демонстрации масштабных восстановительно-строительных работ.
Отметим, что за последние четыре года международные путешественники уже 13 раз посетили Карабах и Восточный Зангезур в рамках инициатив ведущих мировых клубов путешественников.