• Գահրամանով. Խանքենդիում, Աղդերեում և Խոջալիում ներդրվել է ավելի քան 45 միլիոն մանաթ
Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում լայն հնարավորություններ են ստեղծվել:ձեռնարկատերերի համար: Քաղաքներում և շրջաններում գոյություն ունեցող շինությունները վարձակալության են տրվում ձեռնարկատերերին՝ օրենսդրության համաձայն՝ դիմումների հիման վրա: Մինչ օրս Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում ձեռնարկատերերին վարձակալության է տրվել 474 օբյեկտ: Տարածաշրջանում սկսել են գործել տարբեր նշանակության օբյեկտներ: Մինչ օրս ներդրողները այդ տարածքներում ներդրել են մոտ 45,5 միլիոն մանաթ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Խանքենդիում, Աղդերեում և Խոջալուի շրջաններում նախագահի հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Սաբուհի Գահրամանովը, Խանքենդիում կայացած՝ «Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը ինքնիշխանության վերականգնումից հետո. առաջնահերթություններ և մարտահրավերներ» թեմայով դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների IX խորհրդակցության հատուկ նիստում իր ելույթում:
Նրա խոսքով, շահագործման հանձնված օբյեկտներում աշխատում է մոտ 2 հազար մարդ: Գործող պայմանագրերով այլ օբյեկտների շահագործման հանձնելուց հետո, աշխատատեղերի թիվը կհասնի 5 հազարի. «Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում պետության կողմից կիրառվող արտոնյալ մեխանիզմները նույնպես կարևոր դեր են խաղում տնտեսական հաջողությունների հասնելու գործում: Խթանման մեխանիզմները պայմաններ են ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի տնտեսության վերականգնման գործընթացում տեղացի ներդրողների հետ մեկտեղ օտարերկրյա ներդրողներին ներգրավելու համար: Այս առումով մենք նաև հետաքրքրված ենք արտասահմանյան դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ համագործակցելով՝ օտարերկրյա ներդրողներին տեղեկացնելու օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ներդրումային գործունեության համար ստեղծված բարենպաստ պայմանների և խթանման մեխանիզմների մասին»:

• Гахраманов: В Ханкенди, Агдере и Ходжалы инвестировано более 45 миллионов манатов
Созданы широкие возможности для предпринимателей города Ханкенди, Агдеринского и Ходжалинского районов. Существующие постройки в городах и районах в соответствии с законодательством на основании обращений передаются в аренду предпринимателям. На сегодняшний день предпринимателям в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах сдано в аренду 474 объекта. В регионе начали функционировать объекты различного назначения. На сегодняшний день инвесторы вложили на эти территории инвестиций на сумму около 45,5 миллиона манатов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил заместитель специального представителя президента в Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Сабухи Гахраманов в выступлении на проходящей в Ханкенди специальной сессии IX совещания руководителей органов дипломатической службы на тему «Внешняя политика Азербайджана после восстановления суверенитета: приоритеты и вызовы».
По его словам, на начавших работу объектах трудоустроено около 2 тыс. человек. После ввода в эксплуатацию других объектов в рамках действующих контрактов количество рабочих мест достигнет 5 тысяч: «Льготные механизмы, применяемые государством на освобожденных от оккупации территориях, также играют важную роль в достижении экономического успеха. Механизмы стимулирования создают условия для привлечения иностранных инвесторов, наряду с местными, к процессу восстановления экономики Карабаха. В этой связи мы также заинтересованы в сотрудничестве с дипломатическими представительствами за рубежом для информирования иностранных инвесторов о благоприятных условиях и механизмах стимулирования, созданных для инвестиционной деятельности на освобожденных от оккупации территориях».