• Ադրբեջանի ԱԳՆ. Հայաստանում Իրանի դեսպանի հայտարարությունները քաղաքական մանիպուլյացիաներ և երեսպաշտություն են
09 Հուլիս 2025 - 15:13
ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունները՝ Խանքենդիում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովում ընդունված եզրափակիչ փաստաթղթի վերաբերյալ անընդունելի են։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին նշել է՝ Ադրբեջանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
«Մենք տեղեկացնում ենք դեսպանին, որ Խանքենդիի կոմյունիկեն պատրաստվել է միջոցառման նախագահի ամփոփագրի ձևաչափով՝ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների հետ նախապես համաձայնեցված և նախորդ գագաթնաժողովների պրակտիկային համապատասխան։ Կոմյունիկեն հրապարակվել է կազմակերպության պաշտոնական ինտերնետ կայքում։ Մեհդի Սոբհանիի հայտարարությունները այս հաղորդագրության վերաբերյալ Իրանի կողմից ենթադրյալ վերապահումների մասին՝ չեն արտացոլում իրականությունը։ Դիվանագիտական պրակտիկայում վերապահումներ կարող են արվել միայն բանակցությունների արդյունքում կայացված որոշումների վերաբերյալ», - նշել է Ա. Հաջիզադեն։
Նա հիշեցրել է, որ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության բոլոր անդամները, այդ թվում նաև Իրանը՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամներ են. «Եվ այս բոլոր պետությունները, այդ թվում՝ Իրանը, հունիսի 21-22-ը Ստամբուլում կայացած ԻՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանից հետո աջակցել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի՝ իրենց հայրենի հողեր արժանապատիվ վերադառնալու իրավունքին, ինչպես նշված է՝ «Հայաստանի ներկայիս տարածքից բռնի և համակարգված կերպով վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը» բանաձևում և նստաշրջանի եզրափակիչ քաղաքական փաստաթղթում՝ Ստամբուլի հռչակագրում: Նրանք նաև դատապարտել են՝ Հայաստանի կողմից Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի իրավունքների ժխտումը: Խանքենդիի կոմյունիկեն, իր հերթին, հղում է պարունակում այս հռչակագրին: Այս առումով, Իրանի դեսպանի կողմից «Արմենպրես» հայկական գործակալությանը տված հարցազրույցում արված հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան քաղաքական մանիպուլյացիա և երեսպաշտություն»:

• МИД Азербайджана: Заявления посла Ирана в Армении — политическая манипуляция и лицемерие
Заявления посла Ирана в Армении Мехди Собхани относительно итогового документа, принятого на 17-м саммите Организации экономического сотрудничества в Ханкенди, неприемлемы.
«Доводим до сведения посла, что Ханкендинское коммюнике было подготовлено в формате резюме председателя мероприятия, как это было согласовано заранее со странами-членами ОЭС и в соответствии с практикой предыдущих саммитов. Коммюнике опубликовано на официальном интернет-сайте организации. Утверждения Мехди Собхани о якобы наличии оговорок со стороны Ирана по данному коммюнике не отражают действительности. В дипломатической практике оговорки могут делаться только в отношении решений, принятых в результате переговоров», — отметил А.Гаджизаде.
Он напомнил, что все члены ОЭС, включая Иран, одновременно являются и членами Организации исламского сотрудничества: «И все эти государства, включая Иран, по итогам 51-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС, состоявшейся 21–22 июня в Стамбуле, поддержали право Общины Западного Азербайджана на достойное возвращение на родные земли, о чём говорится в резолюции «Право на возвращение азербайджанцев, насильственно и систематически изгнанных с нынешней территории Армении» и в итоговом политическом документе сессии — Стамбульской декларации. Также они осудили отрицание со стороны Армении прав Общины Западного Азербайджана. Ханкендинское коммюнике, в свою очередь, содержит ссылку именно на эту декларацию. В связи с этим заявления, сделанные послом Ирана в интервью армянскому агентству «Арменпресс», не что иное, как политическая манипуляция и лицемерие».