09 Հուլիս 2025 - 12:29
Հուլիսի 8-9-ը Բաքվում և Շուշայում՝ Արտաքին գործերի նախարարության հրատարակության՝ «Դիվանագիտության աշխարհ» ամսագրի 20-ամյակին նվիրված միջազգային կլոր սեղան է տեղի ունեցել:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, միջոցառմանը մասնակցել են՝ 16 երկրների հայտնի վերլուծական կենտրոնների և արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, միջազգային հարաբերությունների ամսագրերի խմբագիրներ և փորձագետներ։
Իր ելույթում արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ընդգծել է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում «Դիվանագիտության աշխարհ» ամսագիրը կարևոր դեր է խաղացել որպես հարթակ՝ Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և միջազգային գործընթացներում նրա դիրքորոշումը բարձրաձայնելու համար: Նշելով նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ իրականացվող անկախ, պրագմատիկ և բաց արտաքին քաղաքականության կուրսը, նախարարը հայտարարել է միջազգային ասպարեզում մեր երկրի աճող հեղինակության մասին։

• Байрамов о растущем авторитете Азербайджана на международной арене
8-9 июля в Баку и Шуше состоялся международный круглый стол, посвящённый 20-летнему юбилею издания Министерства иностранных дел — журнала «Мир дипломатии».
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в мероприятии приняли участие представители известных аналитических центров и внешнеполитических ведомств 16 стран, редакторы и эксперты журналов по международных отношениям.
Министр иностранных дел Джейхун Байрамов в своём выступлении подчеркнул, что последние 20 лет журнал «Мир дипломатии» играет важную роль в качестве платформы, озвучивающей внешнеполитические приоритеты Азербайджана и его позицию касательно международных процессов. Отметив курс независимой, прагматичной и открытой внешней политики, проводимой под руководством президента Ильхама Алиева, министр заявил о растущем авторитете нашей страны на международной арене.