• Բաքվում D-8 երիտասարդական ֆորում կանցկացվի
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իսիակա Աբդուլգադիր Իմամը։
«Ադրբեջանը մեր կազմակերպության իններորդ անդամը դարձավ 2024 թվականի դեկտեմբերին՝ Կահիրեում կայացած Կազմակերպության XI գագաթնաժողովի ժամանակ։ Այդ ժամանակվանից ի վեր երկիրը ակտիվ հետաքրքրություն է ցուցաբերել և զգալի ներդրում է ունեցել D-8-ի գործունեության մեջ։ Մասնավորապես, երկիրը պատրաստակամություն է հայտնել 2025 թվականի հուլիսին Բաքվում հյուրընկալել D-8 երիտասարդական ֆորումը», - ասել է գլխավոր քարտուղարը՝ Աղդամում անցկացվող Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) երիտասարդական ֆորումի ժամանակ իր տեսաուղերձում։
Նրա խոսքով՝ D-8-ը կշարունակի հույսը դնել Ադրբեջանի և մյուս մասնակից երկրների աջակցության, ինչպես նաև գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) հետ փոխգործակցության վրա՝ երիտասարդ սերնդի ներուժի բացահայտմանը նպաստող ծրագրերի իրականացման գործում։

01 Июля 2025 - 15:40
Как передает Armenia.Az, об этом заявил генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества D-8 Исиака Абдулгадир Имам.
«Азербайджан стал девятым участником нашей организации в ходе XI Саммита Организации в Каире в декабре 2024 года. С тех пор страна проявляет активную заинтересованность и вносит весомый вклад в деятельность D-8. В частности, страна выразила готовность принять Молодёжный форум D-8 в июле 2025 года в Баку»,- сказал генсек в своем видеообращении во время Молодежного форума Организации экономического сотрудничества (ECO), проходящего в Агдаме.
По его словам, D-8 будет продолжать рассчитывать на поддержку Азербайджана и других стран-участниц, а также на взаимодействие с партнёрами и международными организациями, включая ОЭС, в реализации программ, способствующих раскрытию потенциала молодого поколения.