28 Հունիսի 2025 - 10:25
«Destination» հեղինակային նախագծի շրջանակներում՝ ադրբեջանական AnewZ հեռուստաալիքը իր YouTube ալիքում ներկայացրել է Շուշայի մասին երկրորդ սյուժեն, որում բացահայտում է քաղաքի զբոսաշրջային ներուժը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, «Destination: Շուշա, Ադրբեջան» վերնագրով նյութը առաջարկում է՝ ծանոթանալ աշխարհի մեծ մշակութային մայրաքաղաքներից մեկի կենդանի ժառանգությանը։
Նշվում է, որ Շուշան, որը հռչակ է ձեռք բերել որպես «Ադրբեջանական երաժշտության օրրան» և «Կովկասի արվեստի տաճար», իրավամբ վերականգնվել է որպես Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք և համաշխարհային ճանաչում է ստացել, որպես թյուրքական աշխարհի (2023) և իսլամական աշխարհի (2024) մշակութային մայրաքաղաք։
Սյուժեում հատուկ տեղ է հատկացվում «Խարըբյուլբյուլ» երաժշտական փառատոնին, արտացոլված են՝ Բյուլբյուլլի տուն-թանգարանից, Ուզեյիր Հաջիբեյլիի կրկին վերաբացված տուն-թանգարանից կադրեր։

• Телеканал AnewZ рассказал о наследии города Шуша
Азербайджанский телеканал AnewZ в рамках авторского проекта Destination представил на своем YouTube-канаде второй сюжет о Шуше, в котором раскрывается туристический потенциал города.
Как передает Armenia.Az, материал под названием «Пункт назначения: Шуша, Азербайджан» предлагает ознакомиться с живым наследием одной из великих культурных столиц мира.
Отмечается, что обретшая известность как «Колыбель азербайджанской музыки» и «Храм искусств на Кавказе» Шуша по праву восстановлена как культурная столица Азербайджана и получила мировое признание в качестве культурной столицы тюркского мира (2023) и исламского мира (2024).
Особое место в сюжете отведено музыкальному фестивалю «Харыбюльбюль», отражены кадры из Дома-музея Бюльбюля, недавно вновь открытого Дома-музея Узеира Гаджибейли.