• Խիվայում կանցկացվի ադրբեջանա-ուզբեկական առաջին միջխորհրդարանական ֆորումը
Հուլիսի 1-2-ը Խիվա քաղաքում կկայանա «Նոր հորիզոնների որոնում. երկխոսությունից դեպի համատեղ գործողություններ» թեմայով ադրբեջանա-ուզբեկական առաջին միջխորհրդարանական ֆորումը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Օլիյ Մեջլիսի Սենատի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:
Ֆորումին կմասնակցեն Ուզբեկստանի Օլիյ Մեջլիսի և Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի անդամները, ինչպես նաև երկու երկրների երիտասարդական խորհրդարանների ներկայացուցիչները։
Ֆորումի նպատակն է նպաստել միջխորհրդարանական համագործակցության խորացմանը, փորձի փոխանակումը օրենսդրական գործունեության և խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման ոլորտում, ինչպես նաև նպաստել ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացմանը։
«Ֆորումի արդյունքներով նախատեսվում է ընդունել ամփոփիչ փաստաթուղթ, որն ուղղված է ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդման, երկկողմ համագործակցության ընդլայնման և համատեղ նախաձեռնությունների արդյունավետ իրականացման համար իրավական շրջանակի կատարելագործմանը», - ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ։

24 Июня 2025 - 15:55
Первый узбекско-азербайджанский межпарламентский форум на тему «В поисках новых горизонтов: от диалога к совместным действиям» пройдет 1-2 июля в городе Хива.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении пресс-службы Сената Олий Мажлиса.
В форуме примут участие члены Олий Мажлиса Узбекистана и Милли Меджлиса Азербайджана, а также представители Молодежных парламентов двух стран.
Цель форума — дальнейшее углубление межпарламентского сотрудничества, обмен опытом в законодательной деятельности и осуществлении парламентского контроля, а также содействие в реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
«По итогам форума предусматривается принять итоговый документ, направленный на совершенствование правовых основ по дальнейшему укреплению стратегического партнерства, расширению двустороннего сотрудничества в приоритетных сферах, а также эффективной реализации совместных инициатив», — подчеркивается в сообщении.