• STAR թերթը՝ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկխոսության մասին
Թուրքիան հավասարակշռված ռազմավարական քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի հետ երկխոսության մեջ՝ Ադրբեջանի հետ լիովին համակարգված։
Այս մասին ինչպես հայտնում է է AZERTAC-ը, գրում է STAR թերթը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև վերջերս Ստամբուլում կայացած հանդիպումը։
Հրատարակությունը Ստամբուլի բարձր մակարդակի բանակցությունները անվանում է՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության ջանքերի «նոր խթան», որտեղ «Իրանի շուրջ ընթացող գործընթացների ֆոնին՝ «Հայաստանը փորձում է մերձենալ Թուրքիայի հետ»։
Թերթը գրում է, որ 2020 թվականի 44-օրյա Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը՝ ամբողջությամբ փոխեց ուժերի հավասարակշռությունը Հարավային Կովկասում։
«Թուրքիայի դիրքերը նույնպես ամրապնդվել են, մինչդեռ Հայաստանը սկսել է փնտրել տնտեսական մեկուսացումից դուրս գալու ուղիներ, ինչը նաև խթան է դարձել Անկարայի հետ երկխոսության համար», - նշում է հրատարակությունը՝ ցամաքային սահմանի բացումը անվանելով՝ «Հայաստանի կենսունակությունը պահպանելու ռազմավարության կենտրոնական տարր»։
«Հայաստանի համար հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ընտրության հարց չէ, այլ աշխարհառազմավարական կուրսի մի մասն է», - ընդգծում է թերթը՝ նշելով, որ Անկարայի և Երևանի միջև մերձեցումը նաև Զանգեզուրի միջանցքի բացման երաշխիք է։

• Газета STAR о диалоге Турции и Армении
Турция в диалоге с Арменией предпринимает взвешенные стратегические шаги в полной координации с Азербайджаном.
Об этом, как сообщает АЗЕРТАДЖ, пишет газета STAR, комментируя недавнюю встречу президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Стамбуле.
Издание называет стамбульские переговоры на высшем уровне «новым толчком» для мирных усилий по Южному Кавказу, где «Армения пытается сблизиться с Турцией на фоне процессов вокруг Ирана».
Газета пишет, что победа Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне 2020 года полностью изменила баланс сил на Южном Кавказе.
«Усилились также позиции Турции, тогда как Армения начала поиск путей выхода из экономической изоляции, что стало стимулом и для диалога с Анкарой», - отмечает издание, называя открытие сухопутной границы «центральным элементом стратегии сохранения жизнеспособности Армении».
«Для Армении нормализация отношений с соседями не вопрос выбора, а часть геостратегического курса», - подчеркивает газета, указывая, что сближение Анкары и Иревана является и залогом открытия Зангезурского коридора.