24 Հունիսի 2025 - 12:47
Այսօր Ադրբեջանը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությունն ապահովող երկրների շարքում է, և պատահական չէ, որ Եվրամիությունը Ադրբեջանին անվանում է հուսալի գործընկեր և համաեվրոպական գազի մատակարար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Մինգեչևիրում «Նոյեմբերի 8» էլեկտրակայանի բացման արարողությանը իր ելույթում։
Նշելով, որ ադրբեջանական գազը ներկայումս խողովակաշարերով արտահանվում է աշխարհի 12 երկրներ, պետության ղեկավարն ասել է. «Հենց այս ցուցանիշով՝ մեր գազի մատակարարումների աշխարհագրությամբ է, որ Ադրբեջանն այսօր առաջատար դիրք է գրավում համաշխարհային մասշտաբով։ Շատ երկրներ, օգտագործելով ադրբեջանական գազը, ապահովում են իրենց էներգետիկ անվտանգությունը»։

24 Июня 2025 - 11:06
Сегодня Азербайджан входит в число стран, обеспечивающих энергетическую безопасность Европы, и неслучайно Европейский Союз называет Азербайджан надежным партнером и общеевропейским поставщиком газа.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев в выступлении на церемонии открытия электростанции «8 Ноября» в Мингячевире.
Отметив, что в настоящее время азербайджанский газ экспортируется по трубопроводам в 12 стран мира, глава государства сказал: «Именно по этому показателю — по географии поставок нашего газа — Азербайджан сегодня находится на передовых позициях в глобальном масштабе. Многие страны, используя азербайджанский газ, обеспечивают свою энергетическую безопасность».