• ԱԱՀ-ն պատասխանել է Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությանը
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը (ԱԱՀ) խստորեն դատապարտում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության 2025 թվականի հունիսի 23-ի հայտարարությունը՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարների խորհրդի կողմից՝ Արևմտյան Ադրբեջանի հարցի վերաբերյալ 2025 թվականի հունիսի 21-22-ին Ստամբուլում ընդունված որոշումների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է համայնքի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այդ հայտարարության մեջ Հայաստանի արտգործնախարարությունը պնդում է, որ արևմտյան ադրբեջանցիները, իբր, կամավոր են լքել Հայաստանը, որ նրանց փոխհատուցում է վճարվել Հայաստանի կողմից, և որ ադրբեջանական մշակութային ժառանգությունը այս երկրում պաշտպանված է.
«Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը, որը միավորում է Հայաստանից բռնի կերպով արտաքսված ադրբեջանցիներին, համարում է, որ Հայաստանի կառավարության այս հայտարարությունը բացարձակապես կեղծ է։
Հանրահայտ է՝ այս երկրի իշխանությունների անմիջական մասնակցությամբ և ուժի կիրառմամբ ադրբեջանցիների բռնի կերպով արտաքսման փաստը։ Հայաստանի նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից՝ Հայաստանից ադրբեջանցիների վտարումը որպես «պատմական հաջողություն» ներկայացնելը ցույց է տալիս, որ տվյալ ողբերգությունը Հայաստանի պետական քաղաքականությունն էր։

24 Июня 2025 - 08:34
Община Западного Азербайджана (ОЗА) резко осуждает заявление Министерства иностранных дел Армении от 23 июня 2025 года в отношении решений, принятых Советом министров Организации исламского сотрудничества по вопросу Западного Азербайджана 21-22 июня 2025 года в Стамбуле.
Отмечается, что в указанном заявлении МИД Армении утверждает, что западные азербайджанцы якобы добровольно покинули Армению, что им была выплачена компенсация со стороны Армении, и что азербайджанское культурное наследие в этой стране охраняется:
«Община Западного Азербайджана, объединяющая азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении, считает, что это заявление правительства Армении полностью является ложным.
Факт насильственного изгнания азербайджанцев из Армении при прямом участии органов власти этой страны с применением силы является общеизвестным. То, что во время последней волны депортации большинство азербайджанцев – около 300 тысяч человек – были вынуждены покинуть свои дома и бежать в Азербайджан всего за одну неделю в конце ноября – начале декабря 1988 года, и что в ходе этого процесса были убиты 216 азербайджанцев, доказывает, что это переселение было насильственной депортацией. Представление бывшим президентом Армении Левоном Тер-Петросяном изгнания азербайджанцев из Армении как «исторического успеха» показывает, что указанная трагедия была государственной политикой Армении».