• Փոխնախարար. Ադրբեջանը տասը տարի հետո կսկսի ջրածնի արտադրությունը
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվի էներգետիկ ֆորումի շրջանակներում քննարկման ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի փոխնախարար Օրխան Զեյնալովը։
Փոխնախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանը զգալի ներդրումներ է կատարել «կանաչ էներգիայի» անցման գործում. «Մինչև 2030 թվականը նախատեսվում է շահագործման հանձնել ավելի քան 6 գիգավատ «կանաչ էներգիա», որից 4 գիգավատը կարտահանվի: «Կանաչ էներգիայի» արտահանումը կիրականացվի Կասպից-Սև ծով-Եվրոպա միջանցքով՝ փուլային մոտեցման հիման վրա: Հաջորդ փուլում՝ սկսած 2035 թվականից, կսկսվի ջրածնի արտադրությունը»:

• Замминистра: Азербайджан запустит производство водорода через десять лет
Как сообщает Report, об этом сказал заместитель министра энергетики Азербайджана Орхан Зейналов на панельной дискуссии в рамках Бакинского энергетического форума.
Заместитель министра отметил, что в последние годы Азербайджан делает значительные инвестиции в переход к «зеленой энергии»: «К 2030 году планируется ввести в эксплуатацию более 6 гигаватт «зеленой энергии», из которых 4 гигаватта будут экспортироваться. Экспорт «зеленой энергии» будет осуществляться через коридор Каспий-Черное море-Европа на основе поэтапного подхода. На следующем этапе, начиная с 2035 года, будет запущено производство водорода».