03 Հունիսի 2025 - 16:02
Ողերձում Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների մասին համաձայնագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձի համար և փոխանցել իր անկեղծ շնորհավորանքները՝ այս նշանակալի ամսաթվի կապակցությամբ:
Իլհամ Ալիևը գոհունակություն է հայտնել Ղազախստանի՝ որպես եղբայրական երկրի և Ադրբեջանի հուսալի ռազմավարական գործընկերոջ հետ երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս վիճակից։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության հետ մեկտեղ, մեր երկրների համատեղ գործունեությունը՝ բազմակողմ հիմքերով կարևոր հարցերի լուծման և միջազգային կազմակերպություններում փոխադարձ աջակցության գործում՝ նույնպես արժանի է բարձր գնահատականի։
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ Ադրբեջանի և Ղազախստանի միջև եղբայրական կապերի, ընդհանուր պատմական և մշակութային արմատների և հոգևոր արժեքների վրա հիմնված ավանդական բարեկամական կապերն ու ռազմավարական գործընկերությունը կշարունակեն զարգանալ և ամրապնդվել՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։

• Алиев направил письмо президенту Казахстана
В письме Ильхам Алиев поблагодарил Касым-Жомарта Токаева за поздравительное послание по случаю 20-летия подписания договора о стратегическом партнерстве и союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан, и передал ответное искреннее поздравление с этой знаменательной датой.
Ильхам Алиев выразил удовлетворение текущим состоянием двусторонних отношений с Казахстаном — братской страной и надежным стратегическим партнером Азербайджана. Глава государства отметил, что наряду с двусторонним взаимодействием, также заслуживает высокой оценки совместная деятельность наших стран в решении важных вопросов на многосторонней основе и взаимная поддержка в международных организациях.
Президент выразил уверенность, что совместными усилиями традиционные дружественные связи и стратегическое партнерство Азербайджана и Казахстана, основанные на братских узах, общих историко-культурных корнях и духовных ценностях, будут и впредь развиваться и укрепляться на благо наших народов.