03 Հունիսի 2025 - 12:36
Բաքվում անցկացվում է «Կայսերական կառուցվածք. գաղութատիրության գաղափարախոսություններ և իրողություններ» միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված ֆրանսիական գաղութատիրությանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, միջոցառումը կազմակերպվել է Բաքվի նախաձեռնողական խմբի կողմից։
Սա ապագաղութացման ոլորտում մասնագիտացած և ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցներում աշխատող գիտնականների առաջին միջազգային կոնֆերանսն է։ Գիտաժողովին մասնակցում են ապագաղութացման ոլորտում ՄԱԿ-ի փորձառու փորձագետներ, Ֆրանսիայի նախկին և ներկայիս գաղութների հայտնի գիտնականներ, միջազգային իրավունքի ոլորտի ճանաչված մասնագետներ, Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դեսպաններ, ինչպես նաև պատգամավորներ և այլ պաշտոնատար անձիք։
Գիտաժողովում խորը կվերլուծվեն գաղութատիրական քաղաքականության ծանր հետևանքները, գաղութատիրական տերությունների կողմից ստրկացված ժողովուրդների նկատմամբ ձեռնարկված գործողությունները, կիրառվող խտրականության մեթոդները, ինչպես նաև նեոգաղութատիրության մաս կազմող քաղաքական, տնտեսական և մշակութային սահմանափակումները, ինչպես նաև ազգային ինքնության միտումնավոր կորստի քաղաքականությունը։

• В Баку обсуждают французский колониализм
В Баку проходит международная научная конференция «Имперское устройство: идеологии и реалии колониализма», посвященная французскому колониализму.
Как сообщает Report, мероприятие организовано Бакинской инициативной группой.
Это первая международная конференция ученых, специализирующихся в области деколонизации и работающих в различных структурах ООН. В научной конференции принимают участие опытные эксперты ООН в области деколонизации, известные ученые из бывших и нынешних колоний Франции, признанные специалисты в области международного права, аккредитованные в Азербайджане послы иностранных государств, а также депутаты и другие официальные лица.
На конференции будут глубоко проанализированы тяжелые последствия колониальной политики, действия колониальных держав в отношении порабощенных народов, применяемые методы дискриминации, а также политические, экономические и культурные ограничения, являющиеся частью неоколониализма, и политика целенаправленной утраты национальной идентичности.
Будут обсуждаться пути решения системного неравенства на уровне международных организаций, использование существующих возможностей и реализация эффективных механизмов в рамках международных организаций в контексте препятствования колониальными державами завершению процесса деколонизации, который является требованием международного права и резолюций ООН.