• Լաչինում մեկնարկում է «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք - 2025» տարին
Հունիսի 3-ին Ադրբեջանի Լաչին քաղաքում կկայանա «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք - 2025» ծրագրի պաշտոնական բացման արարողությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, միջոցառումը կազմակերպվել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության և Լաչինի շրջանում նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից։
Մշակույթի նախարարությունում նշել են, որ այս առիթով հունիսի 2-ին Լաչին են ժամանել Ադրբեջանի և Անկախ Պետությունների Համագործակցության այլ անդամ երկրների պաշտոնյաներ, գեղարվեստական կոլեկտիվներ, արվեստի և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության խորհրդի 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ի որոշման համաձայն՝ Ադրբեջանի Արևելյան Զանգեզուրի մարզի Լաչին քաղաքը հայտարարվել է 2025 թվականի Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաք։

• В Лачине открывают год «Культурная столица СНГ – 2025»
3 июня в азербайджанском Лачине состоится официальная церемония открытия программы «Культурная столица СНГ – 2025».
Как передает Armenia.Az, мероприятие организовано Министерством культуры Азербайджана и специальным представительством президента в Лачинском районе.
В минкультуре отметили, что по этому случаю 2 июня в Лачин прибыли официальные лица, художественные коллективы и представители искусства и СМИ из Азербайджана и других стран-членов Содружества независимых государств.
Согласно решению Совета по гуманитарному сотрудничеству СНГ от 8 октября 2024 года, город Лачин в Восточно-Зангезурском регионе Азербайджана объявлен культурной столицей содружества на 2025 год.