03 Հունիսի 2025 - 12:00
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի էներգետիկայի գլխավոր տնօրինության էներգետիկ հարթակի և միջազգային հարաբերությունների աշխատանքային խմբի տնօրեն Քրիստինա Լոբիլյո Բորերոյի հետ, որը Բաքվում է «Կասպյան նավթ և գազ» 30-րդ միջազգային ցուցահանդեսին և Բաքվի էներգետիկ ֆորումին մասնակցելու համար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը՝ հղում անելով Էներգետիկայի նախարարությանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության դերը էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Նշվել է մեծ ներուժի առկայությունը այս գործընկերության հետագա զարգացման համար։
Կողմերը դիտարկել են Ադրբեջանից Եվրոպա բնական գազի և վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ենթակառուցվածքների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։ Քննարկվել են «Կասպից ծով-Սև ծով-Եվրոպա կանաչ էներգետիկ միջանցքի նախագիծը Էլեկտրաէներգիայի փոխանցման համակարգի օպերատորների եվրոպական ցանցի (ENTSO-E) տասնամյա զարգացման ծրագրում (TYNDP) ներառելու գործընթացը, ինչպես նաև «Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա-Բուլղարիա» և «Կենտրոնական Ասիա-Ադրբեջան» երթուղիներով կանաչ էներգիայի ինտերկոնեկտորների գծերի հետ կապված հարցերը։

• Шахбазов обсудил с Борреро энергопроекты
Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов провел встречу с директором Целевой группы энергетической платформы и международных отношений генерального директората энергетики Европейской комиссии Кристиной Лобилло Борреро, находящейся в Баку для участия в 30-й Международной выставке «Нефть и газ Каспия» и Бакинском энергетическом форуме.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ со ссылкой на Министерство энергетики, в ходе встречи обсуждалась роль стратегического энергетического партнерства между Азербайджаном и Европейским Союзом в обеспечении энергетической безопасности. Было отмечено наличие значительного потенциала для дальнейшего развития этого партнерства.
Стороны рассмотрели вопросы, касающиеся развития инфраструктуры для поставок природного газа и возобновляемой энергии из Азербайджана в Европу. Был обсужден процесс включения проекта «Зеленый энергетический коридор Каспий – Черное море – Европа» в десятилетний план развития (TYNDP) Европейской сети операторов систем передачи электроэнергии (ENTSO-E), а также вопросы, связанные с зелеными энергетическими интерконнекторами по маршрутам «Азербайджан – Грузия – Турция – Болгария» и «Центральная Азия – Азербайджан».
Также был проведен обмен мнениями по приоритетным вопросам повестки третьего заседания Диалога высокого уровня между Азербайджаном и ЕС по вопросам энергетики, которое состоится в ближайшие дни в Брюсселе.