• Ալիևը և Բայրաքթարը նշել են Ադրբեջանում իրագործվող կարևոր էներգետիկ նախագծերը
Հունիսի 2-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել ՝է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարին։
Հանդիպմանը Ալփարսլան Բայրաքթարը գոհունակությամբ հիշել է՝ Լաչինում մի քանի օր առաջ կայացած միջոցառումներին իր մասնակցությունը և շնորհավորել է դրանց կազմակերպման բարձր մակարդակի համար։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է՝ Կասպիական նավթագազային 30-րդ միջազգային ցուցահանդեսի և Կասպիական էներգետիկայի և կանաչ էներգիայի 13-րդ միջազգային ցուցահանդեսի դերը՝ միջազգային էներգետիկ համագործակցության զարգացման, կապերի ընդլայնման և այս ոլորտում նոր մոտեցումների ներդրման առումով։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների ղեկավարությամբ մեր երկրները իրականացնում են բազմաթիվ գլոբալ նախագծեր, ինչպես նաև հաջող համագործակցություն են հաստատել Türkiye Petroları (TPAO), BOTAŞ և SOCAR-ի միջև։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը Թուրքիայում հանդիսանում է խոշոր ներդրող։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանում իրականացվող կարևոր էներգետիկ նախագծերը, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի նախագծերը, և հույս են հայտնել՝ այս ոլորտում Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև համագործակցության հետագա ընդլայնման վերաբերյալ։

• Алиев и Байрактар отметили реализуемые в Азербайджане важные энергопроекты
2 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев принял министра энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслана Байрактара.
На встрече Алпарслан Байрактар с удовлетворением вспомнил свое участие в мероприятиях, состоявшихся несколько дней назад в Лачине, и поздравил с высоким уровнем их организации.
Во время беседы была подчеркнута роль 30-й Международной Каспийской нефтегазовой выставки и 13-й Международной Каспийской выставки по энергетике и зеленой энергии с точки зрения развития международного энергетического сотрудничества, расширения связей и внедрения новых подходов в этой сфере.
С удовлетворением было отмечено, что под руководством президентов Азербайджана и Турции наши страны реализуют множество глобальных проектов, а также наладили успешное сотрудничество между компаниями Türkiyə Petrolları (TPAO), BOTAŞ и SOCAR.
Было подчеркнуто, что Госнефтекомпания Азербайджана является крупным инвестором в Турции.
Стороны отметили реализуемые в Азербайджане важные энергопроекты, в том числе проекты по возобновляемой энергии, выразили надежду на дальнейшее расширение сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в этом направлении.