02 Հունիսի 2025 - 14:51
Իր ուղերձում Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այս միջոցառումը էներգետիկայի ոլորտում Ադրբեջանի անցած հաջող ուղու, նրա միջազգային հեղինակության և հեռատես ռազմավարական մոտեցման վառ օրինակ է։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը, էներգամատակարարման աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը և կանաչ էներգիայի կայուն զարգացումը մնում են մեր երկրի հիմնական առաջնահերթություններից մեկը։
Նախագահը հայտարարել է, որ այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքն ավելի է ամրապնդում Ադրբեջանի դիրքերը՝ որպես հուսալի և պատասխանատու գործընկեր համաշխարհային էներգետիկ շուկայում։ Միջոցառման մասշտաբները հաստատում են դա։ Բաքվի էներգետիկայի շաբաթը, որին մասնակցում են 80 երկրների ընկերություններ, խոսում է Ադրբեջանի դերի մասին միջազգային էներգետիկ համագործակցության մեջ։
Իլհամ Ալիևը վստահություն է հայտնել, որ Բաքվի էներգետիկայի շաբաթը զգալի ներդրում կունենա միջազգային երկխոսության խորացման, նոր գործընկերային հարաբերությունների հաստատման և փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գործում։

02 Июня 2025 - 12:13
В обращении Ильхам Алиев подчеркнул, что данное мероприятие является наглядным примером успешного пути, пройденного Азербайджаном в энергетической сфере, его международного авторитета и дальновидного стратегического подхода. Глава государства отметил, что укрепление энергетической безопасности, диверсификация источников энергоснабжения и устойчивое развитие зеленой энергии остаются одними из главных приоритетов нашей страны.
Президент заявил, что проводимая работа в этом направлении еще больше укрепляет позицию Азербайджана как надежного и ответственного партнера на глобальном энергетическом рынке. Это подтверждает и масштаб мероприятия. Бакинская энергетическая неделя, в которой участвуют компании из 80 стран мира, говорит о роли Азербайджана в международном энергетическом сотрудничестве.
Ильхам Алиев выразил уверенность, что Бакинская энергетическая неделя внесет значительный вклад в углубление международного диалога, установление новых партнерских связей и развитие взаимовыгодного сотрудничества.