• Շաֆիևը՝ ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունների դեմ ուղղված սադրանքների մասին
Որոշ ուժեր դիմում են պլանավորված սադրանքների՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վնասելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը՝ «Թուրքիա-Ադրբեջան հարաբերությունների համար նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունների կողմից ստեղծված սպառնալիքներն ու հնարավորությունները» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ նման փորձերը հաջողությամբ կանխվում են պաշտոնական ուղիներով, սակայն սոցիալական ցանցերում կեղծիքների դեմ պայքարը որոշ չափով ավելի դժվար է և ժամանակ է պահանջում. «Այնուամենայնիվ, բոլորը պետք է իմանան, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ոչ մի խնդիր, և եթե դրանք առաջանում են, դրանք լուծվում են արագ և արդյունավետ»։

• Шафиев о провокациях против азербайджано-турецких отношений
Некоторые силы прибегают к спланированным провокациям с целью навредить отношениям между Азербайджаном и Турцией.
Как сообщает Report, об этом сказал председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев на круглом столе на тему «Угрозы и возможности, создаваемые новыми геополитическими реалиями для турецко-азербайджанских отношений».
По его словам, через официальные каналы подобные попытки удается пресекать, однако бороться с фейками в социальных сетях несколько сложнее и требует времени: «Тем не менее все каждый должен знать, что между Азербайджаном и Турцией нет никаких проблем, и если они возникают, решаются их оперативно и эффективно».