• Ալիև. Ադրբեջանը կայուն քաղաքական համակարգ ունեցող երկիր է
Առաջին «Կասպյան նավթ և գազ» ցուցահանդեսը կազմակերպվել է 1994 թվականին, որից անմիջապես հետո Ադրբեջանը պայմանագիր է կնքել միջազգային նավթային ընկերությունների կոնսորցիումի հետ, որը հետագայում անվանվեց «Դարի պայմանագիր» և փաստորեն փոխեց տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական իրավիճակը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը 30-րդ Միջազգային Կասպյան նավթագազային ցուցահանդեսի, 13-րդ Կասպյան էներգետիկայի և կանաչ էներգիայի միջազգային ցուցահանդեսի և 30-րդ Բաքվի էներգետիկ ֆորումի պաշտոնական բացմանը ունեցած ելույթում:
«Սա հնարավոր դարձավ նախագահ Հեյդար Ալիևի հեռատեսության շնորհիվ», - հավելել է պետության ղեկավարը։
Պետության ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ այսօր Ադրբեջանը կայուն քաղաքական համակարգ և զարգացող տնտեսություն ունեցող երկիր է։
Նշելով, որ Ադրբեջանն իրականացնում է լայնածավալ բարեփոխումներ, պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ մեր արտաքին պարտքը կազմում է ՀՆԱ-ի 7 տոկոսից պակաս։

• Алиев: Азербайджан — страна со стабильной политической системой
Первая выставка «Нефть и газ Каспия» была организована в 1994 году, и сразу после нее Азербайджан подписал договор с консорциумом международных нефтяных компаний, который впоследствии был назван «Контрактом века» и фактически изменил геополитическую и геоэкономическую ситуацию в регионе.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев в выступлении на официальной церемонии открытия 30-й выставки Caspian Oil and Gas, 13-й выставки Caspian Power и 30-го форума Baku Energy Forum.
«Это стало возможным благодаря дальновидности президента Гейдара Алиева», — добавил глава государства.
Также глава государства заявил, что сегодня Азербайджан — страна со стабильной политической системой, с развивающейся экономикой.
Отметив, что Азербайджан проводит масштабные реформы, глава государства подчеркнул, что наш внешний долг составляет менее 7 процентов валового внутреннего продукта.