• Հիքմեթ Հաջիևը՝ Հայաստանի ականային ահաբեկչության մասին
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը X սոցիալական ցանցում գրառում է արել ազատագրված տարածքներում շարունակվող ականային ահաբեկչության մասին, հաղորդում է Armenia.Az-ը։
«2020 թվականից ի վեր ականների պայթյունի զոհ են դարձել Ադրբեջանի գրեթե 400 քաղաքացիներ։ Այս ականները դիտավորյալ և զանգվածաբար տեղադրվել են Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ժամանակ։ Շատ դեպքերում ականները տեղադրվել են առանց որևէ ռազմական անհրաժեշտության՝ բացառապես քաղաքացիական բնակչությանը վնասելու և ներքին տեղահանված անձանց իրենց նախնիների հողեր անվտանգ վերադարձը դիտավորյալ հետաձգելու նպատակով։ Այս համատեքստում ականները փաստորեն վերածվում են զանգվածային ոչնչացման զենքի և լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում», - նշել է Հիքմեթ Հաջիևը։

• Хикмет Гаджиев о минном терроре Армении
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев поделился в соцсети X статусом о продолжающемся минном терроре на освобожденных территориях, сообщает Armenia.Az.
«С 2020 года жертвами взрывов мин стали почти 400 граждан Азербайджана. Эти мины были преднамеренно и массово установлены Арменией в период оккупации азербайджанских территорий. Во многих случаях мины закладывались без какой-либо военной необходимости — исключительно с целью нанесения ущерба гражданскому населению и умышленного затягивания безопасного возвращения вынужденных переселенцев на их исконные земли. В этом контексте мины фактически превращаются в оружие массового поражения и представляют серьезную угрозу», - отметил Хикмет Гаджиев.