• 12-ամյա ադրբեջանցին մեդալ է նվաճել ՄԱԿ-ի խաղերում
ՄԱԿ-ի 2025 թվականի խաղերի փակման արարողության ժամանակ՝ կազմկոմիտեի մեդալով պարգևատրվել է Ադրբեջանից 12-ամյա Քյամալ Մամեդալիևը։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, Նյու Յորքում համաշխարհային կազմակերպության կենտրոնակայանում փակման արարողությունը կազմակերպել է՝ ՄԱԿ-ում Թուրքմենստանի մշտական ներկայացուցչությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Թոֆիգ Մուսաևը։
Մրցաշարի փակման արարողության ժամանակ, որին մասնակցել են 110 երկրներից ավելի քան 800 մասնակիցներ, հաղթողներին հանձնվել են գավաթներ, մեդալներ և հատուկ մրցանակներ։
Միջոցառմանը ելույթ ունեցող ՄԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք և հայտնի սպորտային գործիչները, այդ թվում՝ Իտալիայի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին ավագ և 2020 թվականի Եվրոպայի չեմպիոն Ջորջիո Կիելինին և սեղանի թենիսի օլիմպիական չեմպիոն Լյու Գուո Լիանգը, ընդգծել են՝ սպորտի կարևորությունը որպես բարեկամության, երկխոսության և համագործակցության միջոց։
Քյամալ Մամեդալիևը դարձել է 2025 թվականի ՄԱԿ-ի խաղերի հաղթող՝ ելույթ ունենալով Կենտրոնական Ասիայի և այլ երկրների երեխաների թիմի կազմում։ Նա պատմել է՝ Խաղերի կողմից իրեն տրված հնարավորությունների մասին, ինչպես նաև նշել է, որ սպորտը ոչ միայն մրցույթ է, այլև համընդհանուր մարդկային արժեքների և միասնության տոնակատարություն։

На церемонии закрытия Игр ООН 2025 года 12-летний Кямал Мамедалиев из Азербайджана был награжден медалью Организационного комитета.
Как сообщает Report, церемония закрытия в штаб-квартире всемирной организации в Нью-Йорке была организована постоянным представительством Туркменистана при ООН.
В мероприятии также принял участие постпред Азербайджана при ООН Тофиг Мусаев.
На церемонии закрытия турнира, в котором приняли участие более 800 участников из 110 стран, победителям были вручены кубки, медали и специальные награды.
Выступившие на мероприятии официальные лица ООН и известные спортсмены, в том числе бывший капитан сборной Италии по футболу, чемпион Европы 2020 года Джорджо Кьеллини и олимпийский чемпион по настольному теннису Лю Го Лянг, подчеркнули важность спорта как средства дружбы, диалога и сотрудничества.
Кямал Мамедалиев стал победителем Игр ООН 2025 года, выступая в команде детей из Центральной Азии и за ее пределами. Он рассказал о возможностях, которые дали ему Игры, а также отметил, что спорт - это не только соревнование, но и торжество общечеловеческих ценностей и единства.