13 Մայիսի 2025 - 13:27
2025 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին Ադրբեջանը Եվրոպա է արտահանել 4 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, ինչը կազմում է հաշվետու ժամանակահատվածում արտահանման ընդհանուր ծավալի 50%-ը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը Х-ի իր էջում:
Նրա խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում Թուրքիա է մատակարարվել 3.1 միլիարդ խորանարդ մետր գազ (ընդհանուր արտահանման 39%-ը), այդ թվում՝ 1.9 միլիարդ խորանարդ մետր՝ Տրանսանատոլիական գազատարի (TANAP) միջոցով։
2025 թվականի հունվար-ապրիլին Ադրբեջանից Վրաստան է մատակարարվել 0.9 միլիարդ խորանարդ մետր գազ (ընդհանուր արտահանման 11%-ը):

Азербайджан в январе-апреле 2025 года по оперативным данным экспортировал в Европу 4 млрд кубометров газа, что составляет 50% от общего объема его экспорта в отчетный период.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов в своем аккаунте в соцсети Х.
По его словам, в Турцию в отчетный период было поставлено 3,1 млрд кубометров газа (39% всего экспорта), в том числе по Трансанатолийскому газопроводу (TANAP) — 1,9 млрд кубометров.
В Грузию в январе-апреле 2025 года было поставлено 0,9 млрд кубометров газа из Азербайджана (11% всего экспорта).