06 Մայիսի 2025 - 10:27
Ադրբեջանի Ազգային պաշտպանական համալսարանի (ԱՊՀ) ռեկտոր, գեներալ-մայոր Գյունդուզ Աբդուլովը հանդիպել է եղբայրական երկրի ԱՊՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Էրհան Աֆյոնջուի գլխավորած պատվիրակության հետ, որը Ադրբեջան է ժամանել Բարձր մակարդակի երկխոսության պլանավորված նիստին մասնակցելու համար:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գյունդուզ Աբդուլովը տեղեկություններ է տրամադրել համալսարանի կրթական համակարգի և ուսումնական գործընթացի, համալսարանի ենթակայության տակ գտնվող մասնագիտացված ուսումնական հաստատություններ ընդունելության կանոնների և վիճակագրության, ինչպես նաև ապագա ծրագրերի մասին: Նա խոսել է պետության ղեկավար Իլհամ Ալիևի կողմից ռազմական կրթական համակարգի զարգացման նկատմամբ ուշադրության, ադրբեջանական բանակում պրոֆեսիոնալ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին։
Պրոֆեսոր Էրհան Աֆյոնջուն նշել է փոխադարձ այցելությունների կարևորությունը, որոնք դրական ներդրում են ունենում ռազմական կրթության ոլորտում երկկողմ հարաբերություններում։

Ректор Национального университета обороны Азербайджана (НУО) генерал-майор Гюндюз Абдулов встретился с делегацией во главе с ректором НУО братской страны профессором Эрханом Афйонджу, прибывшей с визитом в нашу страну для участия в планируемом заседании Диалога высокого уровня.
Поприветствовав гостей, генерал-майор Г.Абдулов предоставил информацию о системе образования и учебном процессе университета, правилах и статистике приема в специализированные учебные заведения, подведомственные НУО, через цифровую систему, а также о дальнейших планах. Он рассказал о внимании главы государства Ильхама Алиева к развитию системы военного образования, о мероприятиях, проводимых в направлении подготовки профессиональных кадров в азербайджанской армии.
Профессор Э.Афйонджу отметил важность взаимных визитов, которые вносят положительный вклад в двусторонние связи в сфере военного образования.
На встрече между руководящими составами университетов был проведен подробный обмен мнениями о проделанной работе с целью дальнейшего расширения сотрудничества в сфере военного образования, о перспективных планах, а также о других вопросах, представляющих интерес.