• Ադրբեջանն անցել է էլեկտրոնային բժշկական տեղեկագրերի
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Առողջապահության նախարարության, Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարության և Տարածքային բժշկական ստորաբաժանումների կառավարման միավորման (TƏBİB) համատեղ հայտարարության մեջ:
Այսուհետ հիվանդության արձակուրդը կպատրաստվի TƏBİB կառույցների կողմից էլեկտրոնային տարբերակով և կծառայի որպես աշխատողին վճարումների հիմք։
Հիվանդության արձակուրդի վկայականները կուղարկվեն գործատուին և Պետական սոցիալական ապահովագրության հիմնադրամին։ Հիմնադրամի համար դրանք կդառնան՝ հղիության, աշխատունակության կորստի, երեխայի ծննդյան և այլնի համար նպաստների և վճարումների վճարման հիմք։
Արդյունքում, գործատուները կկարողանան հեշտությամբ և հարմար կերպով մուտք գործել այս էլեկտրոնային տեղեկագրերին՝ Աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության համապատասխան տեղեկատվական համակարգից, իսկ բժշկական աշխատողները՝ էլեկտրոնային առողջապահության պորտալից և «e-Səhiyyə» բջջային հավելվածից։

С четверга, 1 мая, Азербайджан перешёл на электронную систему Е-bülleten.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в совместной информации Министерства здравоохранения, Министерства труда и социальной защиты и Объединения по управлению территориальными медицинскими подразделениями (TƏBİB).
Отныне больничный будет составляться структурами TƏBİB в электронном виде и служить основанием для выплат сотруднику.
Больничные будут высылаться работодателю и Госфонду соцзащиты. Для фонда они станут основанием для выплат пособий и выплат по беременности, потере трудоспособности, по рождению ребёнка и т.д.
В результате работодатели смогут легко и удобно получить доступ к этим электронным бюллетеням из соответствующей информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения, а медицинские работники — из портала «Электронное здравоохранение» и мобильного приложения «e-Səhiyyə».