03 Ապրիլի 2025 - 13:50
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) հաստատել է՝ Բաքվի մետրոպոլիտենի ընդլայնման նախագծի շրջանակներում 225,000 ԱՄՆ դոլարի տեխնիկական օգնության տրամադրումը :
Ինչպես հաղորդում է Report-ը ԱԶԲ-ին հղումով, ֆինանսավորումը կտրամադրվի հատուկ տեխնիկական աջակցության հիմնադրամից:
Միջոցները կօգտագործվեն «Բաքվի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ին աջակցելու համար հետևյալ ոլորտներու՝. առկա և մշակվող նախագծային փաստաթղթերի վերլուծություն, ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների խթանում՝ տրանսպորտի հատվածում կառավարման արդյունավետությունը բարձրացելու համար, ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման ներուժի ամրապնդում, բնապահպանական պահանջների ոլորտում ԱԶԲ ստանդարտների վերաբերյալ գիտելիքների փոխանցում, գնումներ և նախագծային գործունեության այլ ասպեկտներ:
Ակնկալվում է, որ այս աջակցությունը կնպաստի՝ Բաքվում ժամանակակից, արդյունավետ և պահանջարկին միտված մետրոպոլիտենի զարգացմանը:

• Азиатский банк развития одобрил техпомощь на расширение Бакметрополитена
Азиатский банк развития (АБР) утвердил выделение 225 тыс. долларов США на техническую помощь в рамках проекта по расширению Бакинского метрополитена.
Как сообщает Report со ссылкой на АБР, финансирование будет осуществляться из специального фонда технической помощи.
Средства направят на поддержку ЗАО «Бакинский метрополитен» в следующих направлениях: анализ существующей и разрабатываемой проектной документации, содействие институциональным изменениям для повышения эффективности управления в транспортном секторе, укрепление потенциала в реализации инфраструктурных проектов, передача знаний о стандартах АБР в области экологических требований, закупок и других аспектов проектной деятельности.
Ожидается, что эта поддержка поспособствует развитию современного, эффективного и ориентированного на спрос метрополитена в Баку.