• Առևտրային բեռնափոխադրումների ծավալով Ադրբեջանը չորրորդ տեղում է ԱՊՀ երկրների շարքում
2024 թվականի արդյունքներով՝ Ադրբեջանը ԱՊՀ երկրների շարքում չորրորդ տեղում է՝ առևտրային բեռնափոխադրումների ծավալով (առանց խողովակաշարային տրանսպորտի հաշվառման):
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ վկայակոչելով ԱՊՀ միջպետական վիճակագրական կոմիտեի զեկույցին, 2024 թվականին հանրապետությունում փոխադրվել է 171 մլն տոննա բեռ, ինչը 5,7%-ով ավելի է 2023թ. համեմատ։
Երկաթուղային տրանսպորտին բաժին է ընկել 18,5 մլն տոննա (+1,4% 2023 թվականի համեմատ), ավտոմոբիլային տրանսպորտին՝ 143,5 մլն տոննա (+6,9%), ջրային տրանսպորտին՝ 8,6 մլն տոննա (-4,3%), օդային տրանսպորտին՝ 0,411 մլն տոննա (+15%)։
ԱՊՀ երկրների շարքում Ադրբեջանը բեռնափոխադրումների ծավալով առաջ է անցել Հայաստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից և Տաջիկստանից։

01 Апреля 2025 - 09:21
По итогам 2024 года Азербайджан стал четвертым среди стран СНГ по объему коммерческих перевозок грузов (без учета трубопроводного транспорта).
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на отчет Межгосударственного статистического комитета СНГ, в 2024 году в стране было перевезено 171 млн тонн грузов, что на 5,7% больше по сравнению с 2023 годом.
На железнодорожный транспорт пришлось 18,5 млн тонн (+1,4% к 2023 году), на автомобильный - 143,5 млн тонн (+6,9%), на водный - 8,6 млн тонн (-4,3%), а на воздушный - 0,411 млн тонн (+15%).
Среди стран СНГ Азербайджан по объему грузоперевозок опережает Армению, Кыргызстан, Молдову и Таджикистан.