• Ռումինացի պատգամավոր. Վարդանյանը պետք է պատասխան տա իր հակասահմանադրական գործունեության համար
Ռումինացի պատգամավոր Քրիստիան Թերխեշը մեկնաբանել է Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունը, ով մեղադրվում է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Քրիստիան Թերխեշի X-ի էջին:
«Պետք է պայքարել Կովկասում և Եվրոպայում Մոսկվայի կողմից հրահրված անջատողականության դեմ։ Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանի գործով դատավարությունը, ով հայտնի է «Պուտինի դրամապանակ» անունով, օրինակ է այն մարդկանց պատժի, ովքեր պատասխանատվություն են կրում Կրեմլի աջակցությամբ տասնամյակներ շարունակ իրականացված անջատողական գործողությունների համար։
Նրան պետք է դատել՝ հարգելով նրա իրավունքները, որպեսզի նա պատասխանատվության ենթարկվի իր հակասահմանադրական գործունեության համար»,- գրել է Թերխեշը։

15 Февраля 2025 - 10:41
Румынский депутат Кристиан Терхеш поддержал судебный процесс по рассмотрению уголовного дела в отношении Рубена Варданяна, обвиняемого в пытках, наемничестве, нарушении законов и обычаев войны, терроризме, финансировании терроризма и по другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана.
Об этом Armenia.Az передает со ссылкой на страницу Кристиана Терхеша в X.
«С сепаратизмом, спровоцированным Москвой на Кавказе и в Европе, нужно бороться! Судебный процесс в Баку против Рубена Варданяна, известного как «кошелек Путина», является примером наказания тех, кто несет ответственность за десятилетия сепаратистских действий, поддерживаемых Кремлем.
Его необходимо судить с соблюдением его прав, чтобы он был привлечен к ответственности за свою антиконституционную деятельность», - написал Терхеш.