29 Հունվարի 2025 - 08:56
Ադրբեջանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը կանչվել է արտաքին գործերի նախարարություն։
Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, փոխանցում է Armenia.Az-ը։
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ ռուսական մամուլում և Ռուսաստանի որոշ պաշտոնական շրջանակներում մեր երկրի դեմ ուղղված կեղծ նյութերի ու հաղորդումների հրապարակումը տարակուսանք է առաջացնում և հակասում է Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի բովանդակությանը և ոգուն:
Գերատեսչությունը հիշեցրել է, որ հայտնի են «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ին պատկանող ինքնաթիռի ողբերգական դեպքի հետաքննության նախնական արդյունքները, և աշխատանքներ են տարվում այն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ, ավիավթարի հետ կապված ադրբեջանական կողմի ակնկալիքները Ռուսաստանից հստակ արձանագրվել են։
Բացի այդ, տեղական մամուլում «Ռուսական տան» մասին տեղեկությունների հետ կապված նշվել է, որ դա պաշտոնական դիրքորոշում չէ, և Ադրբեջանի տարածքում նման կազմակերպությունների գործունեությունը հիմնված է փոխադարձության սկզբունքի վրա և պետք է իրականացվի օրենքի պահանջներին համապատասխան:

• Посол России в Азербайджане вызван в МИД
Чрезвычайный и полномочный посол России в Азербайджане Михаил Евдокимов был вызван в Министерство иностранных дел.
Об этом сообщили в МИД Азербайджана, передает Armenia.Az.
В ходе встречи было отмечено, что публикации в российской прессе и некоторыми официальными кругами России ложных материалов и репортажей, направленных против нашей страны, вызывает недоумение и противоречит содержанию и духу Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией.
В ведомстве напомнили, что известны предварительные результаты расследования трагической катастрофы самолета, принадлежащего «Азербайджанским авиалиниям», и ведется работа по его завершению, ожидания азербайджанской стороны от России в связи с аварией были четко заявлены.
В связи с информацией о «Русском доме» в местной прессе было указано, что это не является официальной позицией, и деятельность подобных организаций на территории Азербайджана основывается на принципе взаимности и должна осуществляться в соответствии с требованиями законодательства.