• Միլլի Մեջլիսի հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել արտաքին սպառնալիքների վերաբերյալ
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի Արտաքին միջամտության և հիբրիդային սպառնալիքների դեմ հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում վերլուծում է Ադրբեջանի պետության պաշտպանությունը արտաքին սպառնալիքներից, նրա ամբողջականությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև չարամիտ գործողությունները, որոնք կարող են սպառնալ ադրբեջանական ժողովրդի միասնությանը և ազգային հոգևոր արժեքներին, և պատրաստում է առաջարկություններ դրանց բացահայտման և կանխարգելման համար:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսից։
«Դիտարկման ընթացքում ուսումնասիրվել են հիմնականում հարևան պետության տարածքից սոցիալական մեդիա հարթակների միջոցով իրականացվող ապատեղեկատվության և տեղեկատվական գործողությունների նպատակներն ու առանձնահատկությունները, և բացահայտվել է ցանց, որը համակարգված և կազմակերպված մասնակցում է հակաադրբեջանական արշավին։
Արշավում ներգրավվել է ավելի քան 300 աքաունթ, որից 124-ը գործում են եղել Facebook-ում, 67-ը՝ Instagram-ում, 67-ը՝ Telegram-ում, 32-ը՝ YouTube-ում, 10-ը՝ X-ում և այլ սոցիալական հարթակներում։
Քննությամբ պարզվել է, որ իրականացվում է համակարգված վնասակար և արմատական կրոնագաղափարական քարոզչություն՝ ուղղված մեր քաղաքացիների միջև տարաձայնություն առաջացնելուն, հասարակության մեջ բևեռացմանը, պետության սահմանադրական կարգը փոխելուն և պետական կառույցների նկատմամբ անվստահություն ձևավորելուն։
Օտարերկրյա միջամտության և հիբրիդային սպառնալիքների հակազդման հանձնաժողովը կոչ է անում երկրի քաղաքացիներին չհավատալ սուտ և կեղծ տեղեկություններին։ Մոնիտորինգի արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություն կներկայացվի համապատասխան պետական մարմիններին՝ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։

29 Января 2025 - 08:53
Комиссия Милли Меджлиса Азербайджана против иностранного вмешательства и гибридных угроз в рамках своих полномочий проводит анализ защиты нашего государства от внешних угроз, его целостности и безопасности, а также злонамеренной деятельности, которая может угрожать единству азербайджанского народа и национальным духовным ценностям, и готовит рекомендации по их разоблачению и предотвращению.
Об этом Armenia.Az сообщили в Милли Меджлисе.
«В ходе мониторинга были изучены цели и особенности дезинформационных и информационных операций, проводимых через социальные медиа платформы в основном с территории соседнего государства, выявлена сеть, систематически и организованно участвующая в антиазербайджанской кампании.
В кампанию было вовлечено более 300 аккаунтов, из которых 124 действуют в Facebook, 67 — в Instagram, 67 — в Telegram, 32 — в YouTube, 10 — в X и на других социальных платформах.
В ходе расследования было обнаружено, что ведется скоординированная вредная и радикальная религиозно-идеологическая пропаганда, направленная на создание раздора между нашими гражданами, а также на поляризацию в обществе, изменение конституционного строя государства и формирование недоверия к государственным институтам.
Комиссия по противодействию иностранному вмешательству и гибридным угрозам призывает наших граждан не верить ложной и фейковой информации. Отчет о результатах мониторинга будет представлен соответствующим государственным органам для принятия необходимых мер», — говорится в заявлении.