• Ի.Ալիև. Եվրասիայի տրանսպորտային քարտեզն անհնար է պատկերացնել առանց Ադրբեջանի
Այսօր Եվրասիայի տրանսպորտային քարտեզն անհնար է պատկերացնել առանց Ադրբեջանի, առանց նրա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այդ մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ տրանսպորտի հարցերին նվիրված խորհրդակցությանը։
«Ներկայումս մեր տարածքով են անցնում Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքները։ «Այս միջանցքներով փոխադրվող բեռների ծավալը տարեցտարի ավելանում է»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ հավելելով, որ բացի ֆիզիկական ենթակառուցվածքների ստեղծումից, այլ քայլեր են ձեռնարկվում բեռների ավելի արդյունավետ փոխադրման ուղղությամբ։ Ընդգծելով, որ հարևան երկրների հետ ստեղծվել են համագործակցության և համատեղ ձեռնարկությունների նոր ձևաչափեր՝ նախագահը նշել է. «Մի խոսքով, Ադրբեջանն այսօր հանդիսանում է Եվրասիայի անփոխարինելի տրանսպորտային կենտրոններից մեկը»։

• Алиев: Транспортную карту Евразии невозможно представить без Азербайджана
Сегодня транспортную карту Евразии невозможно представить без Азербайджана, без его транспортной инфраструктуры.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев на совещании, посвященном вопросам транспорта.
«В настоящее время через нашу территорию проходят транспортные коридоры Восток-Запад и Север-Юг. Объем перевозимых по этим коридорам грузов увеличивается с каждым годом», - сказал глава государства, добавив, что помимо создания физической инфраструктуры, предпринимаются и другие шаги для более эффективной транспортировки грузов. Подчеркнув, что с соседними странами созданы новые форматы сотрудничества, совместные предприятия, президент отметил: «Словом, сегодня Азербайджан является одним из незаменимых транспортных центров Евразии».