• Ուզբեկստանի ԱԳՆ-ն՝ Բաքվի և Անկարայի հետ համագործակցության կարևորության մասին
Հունվարի 29-ին Անկարայում կայանալիք՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ուզբեկստանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման օրակարգն ընդգրկում է համագործակցության գրեթե բոլոր ասպեկտները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական, մամուլի քարտուղար Ախրոր Բուրխանովը։
«Հանդիպման օրակարգը շատ հագեցած է: Մենք այս հարթակը դիտարկում ենք որպես շատ կարևոր վայր՝ մեր երկրների միջև առկա չօգտագործված մեծ ներուժն իրագործելու համար»,- ասել է նա։
Բուրխանովն ընդգծել է, որ այս ձևաչափում այլ երկրներին ներգրավելու հարցը ներկայումս չի քննարկվում։
«2025 թվականին նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ և այցեր տարբեր մակարդակներով»,- հավելել է նա՝ մեկնաբանելով Բաքվի և Տաշքենդի միջև երկկողմ հարաբերությունները։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի, Ուզբեկստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների մակարդակով առաջին հանդիպումը կայացել է՝ 2022 թվականի օգոստոսի 2-ին Ուզբեկստանում։

28 Января 2025 - 13:43
Повестка трехсторонней встречи глав МИД Азербайджана, Турции и Узбекистана, которая пройдет 29 января в Анкаре, охватывает практически все аспекты сотрудничества.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил советник министра иностранных дел Узбекистана, пресс-секретарь Ахрор Бурханов.
«Повестка встречи весьма насыщенная. Рассматриваем данную платформу в качестве очень важной площадки для реализации большого неиспользованного потенциала между нашими странами», — сказал он.
Бурханов подчеркнул, что вопрос привлечения других стран к данному формату в настоящее время не рассматривается.
«В 2025 году запланированы ряд мероприятий и визитов на разных уровнях», — добавил он, комментируя двусторонние отношения между Баку и Ташкентом.
Напомним, что первая встреча на уровне глав МИД Азербайджана, Узбекистана и Турции прошла 2 августа 2022 года в Узбекистане.