28 Հունվարի 2025 - 11:12
Ադրբեջանի օմբուդսմենի գրասենյակում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ տեղեկատվության արագ փոխանակման համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, աշխատանքային խումբը ստեղծվել է Մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևայի նախաձեռնությամբ։
Ընտրություններին որպես անկախ դիտորդներ կմասնակցեն ՄԻՊ գրասենյակի, տարածքային կենտրոնների, ինչպես նաև Նախչըվանի օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցները։ Դիտարկում են իրականացնելու ընտրատեղամասերում։
Յուրաքանչյուր դիտորդ իր դիտարկումների արդյունքները ժամային կտրվածքով կներկայացնի օմբուդսմենին: Անհրաժեշտության դեպքում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հետ համատեղ միջոցներ կձեռնարկվեն քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ։

28 Января 2025 - 11:12
В аппарате омбудсмена Азербайджана создана рабочая группа для оперативного обмена информацией в ходе муниципальных выборов.
Как сообщает Armenia.Az, рабочая группа сформирована по инициативе уполномоченного по правам человека Сабины Алиевой.
Сотрудники аппарата омбудсмена, региональных центров, а также аппарата омбудсмена Нахчывана примут участие в выборах в качестве независимых наблюдателей. Они будут проводить наблюдение на избирательных участках.
Каждый наблюдатель будет ежечасно предоставлять результаты наблюдений омбудсмену. В случае необходимости совместно с Центральной избирательной комиссией будут приниматься меры для защиты прав граждан.