28 Հունվարի 2025 - 14:13
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) սխալ է թույլ տվել՝ անցյալ տարի հրաժարվելով վավերացնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի այսօրվա առաջին նիստում հայտարարել է հունգարացի պատգամավոր Ժոլտ Նեմեթը։
Պատգամավորը նշել է, որ անդամների թվի կրճատումը չի բխում ԵԽԽՎ-ի շահերից:
«Այսօր մենք քննարկում ենք վրացական պատվիրակության մասնակցությունը սահմանափակելու հարցը։ ԵԽԽՎ-ն պետք է վերանայի իր քաղաքականությունը: Ավելի վաղ նման որոշում էր կայացվել Ադրբեջանի պատվիրակության վերաբերյալ, և դա սխալ որոշում էր։ Պետություններ կորցնելու փոխարեն մենք պետք է շարունակենք երկխոսությունը նրանց հետ»,- նշել է նա։

• Депутат от Венгрии: Решение ПАСЕ по Азербайджану было ошибкой
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) совершила ошибку, отказавшись ратифицировать полномочия делегации Азербайджана в прошлом году.
Как сообщает Report, об этом заявил депутат от Венгрии Жолт Немет на сегодняшнем первом заседании зимней сессии ПАСЕ.
Парламентарий отметил, что сокращение числа членов не отвечает интересам ПАСЕ.
«Сегодня мы обсуждаем вопрос об ограничении участия делегации Грузии. ПАСЕ должна пересмотреть свою политику. Ранее такое решение было принято в отношении делегации Азербайджана, и это было неверное решение. Вместо того, чтобы терять государства, мы должны продолжать диалог с ними», - отметил он.