• Ապագաղութացման միջազգային ճակատը որպես խորհրդանիշ ընտրել է Երկաթե բռունցքը
Հունվարի 23-24-ին Կանակիում (Նոր Կալեդոնիա) տեղի ունեցած Ապագաղութացման միջազգային ճակատի համագումարում, որը միավորում է ֆրանսիական գաղութների տարածքները, ընդունված որոշումներից մեկն էլ եղել է ճակատի պաշտոնական խորհրդանշի սահմանումը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Երկաթե բռունցքը, որը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի շնորհիվ դարձավ ադրբեջանական հողերի օկուպացիայից ազատագրման խորհրդանիշը, այժմ նաև կխորհրդանշի գաղութատիրության դեմ պայքարը։ Ապագաղութացման միջազգային ճակատը Երկաթե բռունցքն ընտրել է որպես խորհրդանիշ:
Ապագաղութացման միջազգային ճակատը ստեղծվել է ֆրանսիական վերջին գաղութների ներկայացուցիչների կողմից 2024 թվականի հուլիսին Բաքվում՝ Բաքվի նախաձեռնող խմբի աջակցությամբ։

• Международный фронт деколонизации выбрал своим символом Железный кулак
На конгрессе Международного фронта деколонизации, объединяющего территории французских колоний, который прошел 23-24 января в Канаки (Новая Каледония), одним из принятых решений стало определение официального символа фронта.
Как сообщает Armenia.Az, Железный кулак, ставший благодаря Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву символом освобождения азербайджанских земель от оккупации, теперь будет также символизировать борьбу против колониализма. Международный фронт деколонизации выбрал Железный кулак в качестве своего символа.
Международный фронт деколонизации был создан представителями последних французских колоний в июле 2024 года в Баку при поддержке Бакинской инициативной группы.