24 Հունվարի 2025 - 17:39
2024 թվականին ամբողջ աշխարհը Նոր Կալեդոնիայում ողբերգական իրադարձությունների ականատես եղավ, երբ Ֆրանսիայի իշխանությունները դաժանորեն ճնշեցին տեղի բնակչության՝ կանակների խաղաղ ցույցերը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ապագաղութացման միջազգային ճակատի համագումարում հայտարարել է Բաքվի նախաձեռնող խմբի գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբբասովը:
Նրա խոսքով՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ այս բռնությունները հանգեցրել են 13 անմեղ մարդկանց մահվան և ավելի քան 200 մարդու վիրավորվելուն, ինչը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց գաղութատիրության վերացման հարցում միջազգային հանրության հրատապ միջամտության և համերաշխության անհրաժեշտությունը։
Նա նշել է համագումարի Նոր Կալեդոնիայում անցկացման խորհրդանշական նշանակությունը. «Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը բացահայտորեն դատապարտեց կանակների դեմ կատարվող հանցագործությունները և իր աջակցությունը հայտնեց գաղութացված շրջաններին։ Բաքվի նախաձեռնող խումբը նամակներ է հղել միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ համաշխարհային հանրությանը տեղեկացնելով կանակների ժողովրդի դեմ կատարվող վայրագությունների մասին։ Այս ջանքերի շնորհիվ հարցը միջազգային լայն ճանաչում ստացավ»։
Աբբասովը նշել է, որ գաղութատիրությունից տառապող տարածաշրջաններում մարդու իրավունքների զանգվածաբար խախտվում են:

24 Января 2025 - 15:39
В 2024 году весь мир стал свидетелем трагических событий в Новой Каледонии, когда французские власти жестоко подавили мирные протесты местного населения – канаков.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил исполнительный директор Бакинской инициативной группы Аббас Аббасов на конгрессе Международного фронта деколонизации.
По его словам, эти акты насилия в отношении мирных жителей привели к гибели 13 невинных людей и ранениям более 200 человек, что еще раз показало необходимость срочного вмешательства и солидарности мирового сообщества в вопросе ликвидации колониализма.
Он отметил символическое значение проведения конгресса в Новой Каледонии: «Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев открыто осудил преступления против канаков и выразил поддержку колониализированным регионам. Бакинская инициативная группа направила письма руководителям международных организаций, информировав мировую общественность о зверствах против народа канаков. Благодаря этим усилиям проблема получила широкую международную огласку».
Аббасов указал на массовые нарушения прав человека в регионах, страдающих от колониализма, подчеркнув, что для устранения систематического давления и восстановления справедливости необходима международная поддержка.
Глава БИГ также рассказал о поддержке, оказанной Бакинской инициативной группой созданию и дальнейшей деятельности Международного фронта деколонизации. «Фронт является платформой для диалога, действий и укрепления общей миссии. Сегодняшний конгресс дает возможность обсудить последствия колониализма, борьбу с неоколониализмом, глобальные вызовы и пути их решения. Уверен, что обсуждения внесут вклад в объединение усилий против колониализма», - добавил он.