21 Դեկտեմբերի 2024 - 11:38
Պատմական հնարավորություն է ստեղծվել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ թուրքական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքի հետ հանդիպմանը։
Նա ընդգծել է, որ երրորդ կողմերը պետք է արդար և անաչառ կերպով աջակցեն այս գործընթացին։
Նախարարները քննարկել են նաև՝ Սիրիայում և Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը։ Ֆիդանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է համագործակցի Գազայում մշտական հրադադարի ապահովման և պաղեստինյան անկլավին մարդասիրական օգնության առաքման համար։
Նրա խոսքով, Թուրքիան աջակցում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի շուտափույթ ավարտին ուղղված բանակցային գործընթացին։

• Хакан Фидан: Появилась историческая возможность для мира между Баку и Ереваном
Появилась историческая возможность для подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на турецкие СМИ, об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на встрече с германской коллегой Анналеной Бербок.
Он подчеркнул, что третьи стороны должны поддерживать этот процесс справедливо и беспристрастно.
Министры также обсудили ситуацию в Сирии и Украине. Фидан отметил, что международное сообщество должно приложить совместные усилия для обеспечения постоянного прекращения огня в Газе и доставки гуманитарной помощи в палестинский анклав.
По его словам, Турция поддерживает переговорный процесс для скорейшего завершения войны между Россией и Украиной.